37. İstanbul Film Festivali ve Film Geliştirme Atölyesi Başvuruları Başladı

37. İstanbul Film Festivali ve Film Geliştirme Atölyesi Başvuruları Başladı

Songül Alper

songulalper@zorunlusahne.com

1982 yılında bir sinema haftası olarak başlatılan, İstanbul’un en uzun soluklu, Türkiye’nin en büyük sinema etkinliği İstanbul Film Festivali, 6-17 Nisan 2018 tarihleri arasında yapılacak.

Türkiye yapımı filmler için 37. İstanbul Film Festivali’ne başvurular açıldı. Festival programında Türkiye Sineması bölümünde yer alacak filmler için son başvuru tarihi 25 Ocak 2018.

37. İstanbul Film Festivali’nde Türkiye Sineması bölümündeki filmler Ulusal Yarışma, Yeni Türkiye Sineması, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması başlıkları altında izleyicilerle buluşacak.

Festivalin Türkiye Sineması bölümünde yer alan filmler; Ulusal Yarışma, Yeni Türkiye Sineması, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması başlıkları altında gösteriliyor. Ulusal Yarışma’ya katılan filmlerin değerlendirilmesi sonucunda En İyi Film Altın Lale ile ödüllendiriliyor; ayrıca Jüri Özel Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Müzik dallarında da birer ödül veriliyor.

37. İstanbul Film Festivali Türkiye Sineması danışma kurulu; sinema yazarları Engin Ertan, Nil Kural, Kaan Karsan ve Esin Küçüktepepınar’dan oluşuyor.

Köprüde Buluşmalar, 14-15 Nisan 2018 tarihleri arasında 13. kez düzenlenecek.

Köprüde Buluşmalar, Türkiye’den ve komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen ve senaristleri uluslararası sinema profesyonelleriyle bir araya getiriyor. Film Geliştirme Atölyesi, sinemacılara yeni uzun metraj projelerinin ilk uluslararası sunumunu yapmaları için olanak yaratırken, ortak yapımlar için de zemin hazırlamayı amaçlıyor.

Film Geliştirme Atölyesi seçkisinde çeşitlilik olmasına önem veriliyor. Bu nedenle belgesel, tür sineması (korku, fantastik vs.), çocuk ve komedi filmleri gibi farklı konu ve türlerde projelere açık olan çağrı, disiplinler arası ve hibrit projeleri de kapsıyor.

Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme Atölyesi başvuruları 18 Aralık 2017’de sona erecek.

Uluslararası jüriye yapılacak sunumun ardından belirlenen projelere aşağıdaki Film Geliştirme Atölyesi ödülleri verilecek:

Köprüde Buluşmalar 30.000 TL destek ödülü,

8000 Avro CNC Ödülü

Melodika Ses Ödülü

MFI (Akdeniz Film Enstitüsü) Senaryo Atölyesi Ödülü (Yunan adalarında iki kere düzenlenecek senaryo atölyesi ve ardından online yapılacak senaryo danışmanlığını içerir.)

Genius Park Görsel Efekt Ödülü

Transilvania Pitch Stop Ödülü

21.11.2017

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.