Etiket Arşivi: Ayla Algan

Ayla Algan: “Koroporte’nin Bütün Projelerinde Yer Aldım”

Fotoğraflar: Sedat Tuncay Ayla Algan, ülkemizin kültür-sanat devinimine durmaksızın katkıda bulunan ve bunu büyük bir özveriyle yapan ustaların en önemlilerindendir. Altmış yılı aşan sanat yolculuğunda belki de sayısını kendisinin bile hatırlamayacağı kadar çok filme, oyuna, projeye imza atmıştır. 2000’li yılların başından itibaren ise, “çocuklar için oyunlu klâsik müzik konserleri” şeklinde özetlenebilecek Koroporte’ye dâhil olmuş ve performanstaki Anlatıcı rolünü üstlenmiştir. Biz ... Devamını Oku »

21. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Açıklandı

2017 Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri 24 Nisan 2017’de Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. İşte o liste: Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü: Murat Mahmutyazıcıoğlu Haldun Dormen Özel Ödülü: Hedwig ve Angry Inch Yapı Kredi Özel Ödülü: Ayla Algan Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü: Işıl Kasapoğlu Yılın En Başarılı Işık Tasarımı: Cem Yılmazer -Nefesinizi Nasıl Tutarsınız? Yılın En Başarılı Sahne ... Devamını Oku »

Ciddi İşlerin Yarınında Sadri Alışık

Andy Warhol “Herkes bir gün on beş dakikalığına ünlü olacak.” dediğinde henüz bu kadar eprimemişti yüzler Türkiye ekranlarında. Bu kadar çok televizyon dizisi bu kadar benzer sıradanlıklara henüz kurban edilmemiş, beyazperdeye taşınan öyküler ile karakterler anlaşılmamak için bu denli büyük bir yarışa girişmemişlerdi. Belki bazen senaryo duygu sömürüsünü ana eksen olarak alırdı; ancak yine de bir ruhu vardı temaşaya çıkan ... Devamını Oku »

Beklan Algan Ölümünün Altıncı Yılında Anılıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları; yönetmen, araştırmacı, oyuncu, eğitmen ve LCC, Tepebaşı Deneme Sahnesi, Bilsak Tiyatro Atölyesi ile Tiyatro Araştırma Laboratuvarı kurucularından olan tiyatro sanatçısı Beklan Algan’ı ölümünün altıncı yılında anıyor. 2010 yılında kaybettiğimiz Beklan Algan’ı anmak için 27 Eylül 2016 Salı günü Aşiyan Mezarlığı’ndaki kabri başında saat 11.00’de bir tören düzenlenecek. Tören, İBB Şehir Tiyatroları yönetimi, sanatçılar, Beklan Algan’ın ... Devamını Oku »

Savrulan Maskeler Yahut Lena, Leyla ve Ötekiler

Bazı gerçekler çok yakında durdukları için görülmezler, bazılarıysa dokunanı bir girdap gibi içine çekeceği için. Bazı kabullenmişliklerin hayret vermesi gerekirken sıradan gelmesinin nedeni ise toplumsal normlara boyun eğişle boyanmış bir kültürün insanların maddî-manevî varlığını ele geçirmişliği olmalı. Zehra İpşiroğlu’nun bir röportajdan yola çıkarak kaleme aldığı “Lena, Leyla ve Ötekiler” oyununda vurguladığı üzere, bu statüko bekçiliğinin bir başka boyutu daha vardır ... Devamını Oku »