Etiket Arşivi: Berfin Zenderlioğlu

Şermola Performans Sezonu “Balans” ile Açıyor

Birçok başarılı oyuna imza atan Şermola Performans, sezonun ilk oyunuyla 4 Ekim’de Kumbaracı50 Sahnesi’nde seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor. 21. İstanbul Tiyatro Festivali’ndeki “Panopticon” oyunuyla büyük beğeni toplayan Şermola Performans, bu defa çok farklı bir oyunla seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Selim Akgül’ün yazdığı ve Berfin Zenderlioğlu’nun yönettiği “Balans”; ikiyüzlülüğün, riyakârlığın, bireysel ilişkiler ve çıkarlar çemberinde nasıl normalleştiğinin hikâyesi. Eğreti çıkarlar doğrultusunda kurulan ... Devamını Oku »

Türkiye Tiyatrosunda Kadının Yeri

Fotoğraflar: Sedat Tuncay Erkek egemenliği altında kavrulan böyle bir dünyada kadın olarak varlık gösterebilmek neredeyse imkânsızdır. Çünkü “erkeğin bir adım gerisinde durması” öğütlenir kadına, daha çocukluğunda. Yetişkinliğinde ise zaten anne, abla, kız kardeş, saklanması gereken değerli bir eşya ve namus gibi karşılıkları olur ‘kadın’ kelimesinin; adı dahi unutulur. Fakat bazen bu sıfatları aşıp anarşist (!) bir ruha kavuşur içlerinden birileri, ... Devamını Oku »

Ya Soluksun Ya Dil Kuşu

Bir dilin konuşanı olarak kelimelerinize ipotek konulduğunu düşünün, ne yaparsanız yapın konuşamadığınızı, konuşturulmadığınızı. Günden güne birikse dilinizin altında tüm söylemek istedikleriniz, en son dilinizin ucuna kadar gelse birkaç cümle ama bağlansa ağzınız diliniz. Dil dökmek gibi bir deyiminiz olmasa artık, anlatmaktan dilinizde tüy bitmese. Zaman geçtikçe baskılar katmerlense ve olup bitenlerden ötürü siz küçük dilinizi yutarken birlikte yaşadığınız insanların çok ... Devamını Oku »