Etiket Arşivi: Cem Patlakcı

“İstanbul’un 100 Sinema Salonu” Sinemaseverleri Bekliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından İstanbul’daki sinema salonlarını tanıtmak amacıyla Mayıs 2016’da “İstanbul’un 100 Sinema Salonu” adlı bir kitap yayınlandı. Kitap, kış sezonunun yaklaştığı şu günlerde özellikle sinema meraklılarının ilgisini çekebilir. Doç. Dr. Barış Bulunmaz ve Yrd. Doç. Dr. Ömer Osmanoğlu tarafından hazırlanan kitap, sinema salonlarının tarihini İstanbul’un zengin tarihi dokusu üzerinden anlatıyor. İstanbul’daki birçok sinema salonunun geçmişini, o ... Devamını Oku »

Sonbahar Yaklaşırken

Önümüz sonbahar. Hüznün, yaza vedanın,  aynı zamanda yazın rehavetinin kalktığı, yerini tatlı telaşların aldığı sinema ve tiyatro salonlarının yavaş yavaş dolduğu bir ay sonbahar. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Türkiye’de seyircinin ilgisini en çok komedi türü filmler çekiyor. Aslında bu durumun tek açıklaması var: Her türlü olumsuzluğa rağmen halkımız gülmek istiyor. Dikkat ederseniz “Halkımız gülmeyi seviyor.” demiyoruz; çünkü gülmeyi herkes sever. ... Devamını Oku »

Yazlık Sinemalar Nereye Gitti?

Ülkemizde yazlık sinemalar 1900’lü yıllardan sonra Beyoğlu’nda kapalı sinemalarla birlikte hayat buldu. En çok rağbet gördükleri yıllar ise ‘50’ler ve ‘60’lar oldu. Zaten o dönemlerde halkın en büyük eğlencesi yazlık sinemalardır. Eş, dost, akraba ve aynı semtte yaşayan insanlar için yazlık sinemalar; film seyretmekten öte insanların sosyalleştiği, çocukların birbiriyle kaynaştığı, çekirdeklerin zevkle çıtlatılarak gazozların içildiği, seyredilen filmin bile ikinci planda ... Devamını Oku »

Şehirdeki Hayvanlar: Hayvanlar Şehri “Zootropolis”

İnsanlar çok eski çağlardan beri hayvanların etinden, sütünden, derisinden ve kuvvetinden yararlanmışlardır. Hayvanlar yeryüzünün bir parçası olduğu gibi, insanlar da öyledir. İnsanları hayvanlardan ayıran en büyük özellik akıl olmakla birlikte, bir de buna bazı insanların vahşi olmamalarını ekleyebiliriz. Ancak geçmiş ve günümüzde yaşanan soykırımları ve savaşları düşününce hayvanların vahşilik konusunda insanlardan çok gerilerde kaldığını, -Zootopia şehri kadar olamasa da- iyi ... Devamını Oku »

Öfke Bazen İyidir: The Angry Birds Movie

Finlandiya tarafından geliştirilen, dünya genelinde üç yüz milyon kullanıcının telefon veya tabletine indirdiği ve çocuk ve yetişkinlerin severek oynadığı bir oyun olan “Angry Birds”, bu sefer ABD- Finlandiya ortak yapımı bir animasyon olarak karşımıza çıkıyor. İnsanlarda böylesine bağımlılık yapan bir oyunun animasyon filmine çevrilmesi, elde edilecek hasılat göz önünde bulundurulduğunda, yapımcı şirketler açısından hiç de zor alınmış bir karar olmasa ... Devamını Oku »

Kızlarınızı Okutun: Çöl Kraliçesi

Gerçek bir hayat hikâyesinden beyazperdeye aktarılan “Çöl Kraliçesi” (Queen of the Desert),  Kraliçe Victoria döneminde seçkin bir ailenin üyesi olarak dünyaya gelen Gertrude Bell’in hayatını konu alıyor. Filmin senaristliğini ve yönetmenliğini Werner Herzog üstleniyor. Başrolde Nicole Kidman yer alırken kendisine James Franco, Robert Pattinson ve Damian Lewis gibi oyuncular eşlik ediyor. Oxford’un tarih bölümünü başarıyla bitiren Bell; yazar, arkeolog, araştırmacı, ... Devamını Oku »

Doğanın Dengesiyle Oynama: Kurdun Uyanışı

Büyük Moğol İmparatoru Cengiz Han’ı tarih bilgisi olan çoğu insan tanır. Onun savaş alanlarında gösterdiği başarılar günümüzde hâlâ destansı bir şekilde anlatılır. Peki, nedir Cengiz Han’ı bu kadar yenilmez, bu kadar güçlü yapan? Bunun en önemli sebebi, iyi bir savaşçı olmasından ziyade güçlü bir lider ve iyi bir gözlemci olması olabilir. Cengiz Han, hayatı boyunca kurtlardan çok etkilenmiştir. Onları yıllarca ... Devamını Oku »

Yaradılışa Kadın Eli: Yeni Ahit

İnsanlar hem Eski Ahit’in (Tevrat) hem de Yeni Ahit’in (İncil) kutsallığına inanırlar. Yeni Ahit’in varlığı ise doğal olarak eskisinin bazı kurallarını geçersiz kılmıştır. Tanrı göğü ve yeri yarattığı zaman yeryüzünde insan yoktu. Sonrasında Tanrı bilinmek istedi. Kendisine itaat edecek insanlar yaratmayı planladı. Fakat insanları yaratmadan önce onların yaşayabileceği bir dünya oluşturmalıydı. İşte bu süreci gerçek üstü bir fantastik komediyle ela ... Devamını Oku »

Berhudar Ol Evlâdım: Küçük Esnaf

“Küçük Esnaf”, Beşiktaş Kültür Merkezi yapımı bir komedi. Filmin yönetmenliğini Berdan Güzel üstleniyor. İbrahim Büyükak ve Zeynep Koçak’ın birlikte kaleme aldıkları filmde Cengiz Bozkurt, Gupse Özay, Cezmi Baskın gibi önemli isimler de rol alıyor. Küçük bir mahallede çilingirlik yapan Berhudar, kıt kanaat geçinen bir esnaftır. Bir gün babasının vefat ettiği haberini alır. Genelde babalar geride kalan çocuklarına ufak da olsa ... Devamını Oku »

Geçmişi Kurcalama: Annemin Yarası

Savaş veya etnik çatışmalar, milyonlarca can ve mal kaybına sebebiyet verdiği gibi geride kalan birçok insanın psikolojisinin kalıcı olarak bozulmasına sebep olmuştur. Avrupa’nın göbeğinde komşularıyla dostça yaşayan Boşnak kadınlarının en yakın bildikleri insanlar tarafından tecavüze uğrayacakları, toplama kamplarına düşecekleri, işkenceye maruz kalacakları, bu da yetmiyormuş gibi kendilerine tecavüz eden Sırp erkeklerinin çocuklarını doğurmak zorunda kalacakları hangisinin aklına gelirdi? Ama maalesef ... Devamını Oku »