Etiket Arşivi: Cibali Karakolu

Açıkhava Yaz Oyunları “Cibali Karakolu” İle Perdelerini Açtı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından geleneksel olarak düzenlenen “Yaz Oyunları”, 2 Haziran 2018 Cumartesi günü “Cibali Karakolu” oyunu ile başladı. 2017-2018 tiyatro sezonunun en çok izlenen oyunları arasında yer alan “Cibali Karakolu”, Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde seyircisine eğlenceli dakikalar yaşattı. Henri Keroul ve Albert Barre’in yazdığı, Muammer Karaca’nın uyarladığı, Nedret Denizhan’ın yönettiği oyunda Begüm Yazıcıoğlu, Berrin Koper, Cem Uras, ... Devamını Oku »

Harbiye Açıkhava Yaz Oyunları Başlıyor

Şehir Tiyatrolarının geleneksel olarak düzenlediği “Yaz Oyunları”, 29 Mayıs 2017 Pazartesi günü başlıyor. Sezon boyunca beğeniyle izlenen oyunların yer aldığı “Yaz Oyunları”, 29 Mayıs-8 Haziran 2017 tarihleri arasında Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda sahnelenecek. “Yaz Oyunları”nda “12. Gece”, “Komik-i Şehir Naşit Bey”, “Cibali Karakolu”, “Pollyanna”, “Ay Işığında Şamata” ve “Şahane Züğürtler” adlı oyunlar saat 21.15’te seyirciyle buluşacak. Program şu şekilde: ... Devamını Oku »

“Cibali Karakolu”nda Biten “Bir Düğün Gecesi”

Henri Keroul ile Albert Barre, yazdıkları vodvilin 100 yılı aşkın süre sahneleneceğini ve kalabalıkların coşkuyla doldurduğu salonların alkışlarla çınlayacağını duysalar inanırlar mıydı sizce? Shakespeare ya da Molieré gibi çağları aşan isimlerle kıyaslanamazlar belki ama oldukça kalıcı bir esere imza attıkları kuşkusuz. İlk kez 1904’te Fransa’da sahnelenen  “Une Nuits de Noces” (Bir Düğün Gecesi) adlı piyesleri, Türk tiyatro izleyicisi ile ilk ... Devamını Oku »

Zihni Göktay: “Barışa Kanla, Silahla Gidilmez”

Fotoğraflar: Sedat Tuncay Türkiye Tiyatrosu’nun belki de en büyük şansı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları gibi bir kuruma sahip olmasıdır. Sekiz şubesiyle, dünya üzerinde başka bir benzeri olmaması şöyle dursun, yüz yıllık tarihi boyunca gerek oyunları gerekse oyuncuları ile ülkemizin kültür sanat nabzını sürekli elinde tutmuştur. Bu muazzam kurumun; küçüklüğünde “seyircisi”, genç yaşında “kadrolusu” olarak yarım asrına tanıklık eden Zihni ... Devamını Oku »

Usta Sanatçı Zihni Göktay 70. Yaşını Sahnede Kutladı

Karakteristik oyunculuğuyla gönüllere taht kurmuş Zihni Göktay, 70. yaşını sahnede oyuncu arkadaşlarıyla birlikte kutladı. Göktay’ın doğum günü, Şehir Tiyatrolarının sevilen oyunu “Cibali Karakolu”nun 80. kez sahnelenmesinin ardından sahnede alkışlarla kutlandı. Usta sanatçının doğum günü pastasını aynı zamanda Şehir Tiyatroları oyuncusu olan kızı Zeynep Göktay Dilbaz sahneye getirdiğinde sanatçı duygusal anlar yaşadı. ZS Devamını Oku »

Her Şey Bir Mektupla Başladı

 Güzellikler Evi’nin 100. Yılına Mektup Değerli Güzellikler Evi! Söze nasıl başlayacağımı bilemiyorum. Aslında bu ayki yazı planıma göre- her zamanki gibi- gerekli ön hazırlıklardan sonra bir oyun izleyecek ve onu masaya yatıracaktım. Oyun seçimini ve metnin analizini yapacak, ardından rejiyi, oyunculukları, dramaturjyi, görsel öğeleri “kara kitap”la “yeni kitaplar” arasında gide gele etraflıca konuşacaktım. Yapamadım. Manevi şahsınızda, tiyatromuzun hâli pür melâlini ... Devamını Oku »