Etiket Arşivi: Dilek Kabataş

Geçmişten Bugüne “Çekim”

Tüketim çılgınlığı, çağımızın en büyük problemlerinden biri. Hayatımızı idame ettirebilmek için alışveriş yaptığımız, temel ihtiyaçlarımızı karşılayınca mutlu olduğumuz günler maalesef geçmişte kaldı. Yaşamımızı kolaylaştırması gereken ve baş döndürücü bir hızla gelişen teknoloji, zamanla bize hükmetmeye başladı. Kapitalist sistemin etkisi, en büyük kitle iletişim aracı olan cep telefonları ve modanın katkısı ile tükettikçe mutlu olan, tükettikleriyle kendini değerli hisseden insanlara dönüştük. ... Devamını Oku »

“Anne” Olmak Zor

Hemen her gün tecavüz ve taciz vakaları, kadına ve çocuğa şiddet veya çocuk istismarı haberleriyle sarsılıyoruz. Küçücük çocukların maruz kaldıkları vahşet yüreğimizi burkarken, uzmanların bu konudaki raporları ise dehşete düşürüyor. Türkiye’de çocukların %33’ü cinsel istismara uğradığını belirtiyor (dünya ortalaması %20). Vakaların sadece %10-15’i adlî mercilere intikal ettiği hâlde çocuklara yönelik cinsel istismar vakaları son on yılda %125 artmış. Bilinen bir ... Devamını Oku »

TV’de Bir Aldatma Hikâyesi Daha: Babam ve Ailesi

Aile toplumun temelidir ve o yıpranırsa toplum çöker. Bunu acı tecrübelerle anlayan Hollywood bile ailenin önemini vurgulayan filmler çekerken Türkiye’de hâlâ metres, ikinci eş, ihanet hikâyeleriyle uğraşıyoruz. Bunların gerçek yaşamda yeri olduğu doğru ama ideal olanı anlatmak yerine yanlışı göstermeye devam eden televizyon dizileri de bu olguyu besleyip yaygınlaştırıyor. Söz konusu durumun son örneklerinden biri de Kanal D’de yayınlanan “Babam ... Devamını Oku »

Hikâye İçinde Hikâye: N’olur Ayrılalım

Fox Tv’nin ilk iki bölümde farkını ortaya koyarak zirveye yerleşen yeni dizisi “N’olur Ayrılalım”ın senaryosunu Ayşe Ferda Eryılmaz ve Nehir Erdem kaleme alıyor. Yapımcılığını Sinegraf–Osman Sınav’ın üstlendiği dizinin yönetmeni ise Yusuf Ömer Sınav. Program formatı “Truman Show”, hikâyesi ise “Good Luck Chuck” filminden uyarlanan dizide; kendisini terk eden her sevgilisi hayatının aşkını bulup evlenen ve modern Telli Baba olarak anılan ... Devamını Oku »

Romantizmi Eksik Romantik Komedi: Hayatımın Aşkı

Yapımcılığını Lucky Red Film’in üstlendiği, senaryosunu Gökhan Horzum ve Ekin Atalar’ın kaleme aldığı “Hayatımın Aşkı” dizisinin başrollerini Hande Doğandemir, Serkan Çayoğlu ve Berk Hakman paylaşıyor. Oyuncu kadrosu Zafer Algöz, Zeynep Eronat, Avni Yalçın, Sadi Celil Cengiz ve Yonca Evcimik gibi güçlü isimlerle de dikkat çekiyor. Dizide, arkadaşı Kaan’ın yardımı ile platonik aşkı ve patronu olan Demir’i kendine âşık etmeye çabalayan, ... Devamını Oku »

Tatlı İntikam

Adem ve Havva ile başlar ilk aşk hikâyesi ve insanın aşkla imtihanı. “Leyla ile Mecnun”dan “Romeo ve Juliet”e, asırlardır unutulmayan en güzel hikâyeler hep aşk üzerine. Ama akla gelebilecek her türlü sıkıntıda insanı ayakta tutan aşk her zaman mutluluk getirmiyor. Çoğu aşk hikâyesinde kimimize kalp kırmak düşerken kimimizin kaderidir hep kırılmak… “Tatlı İntikam” dizisi de kültürümüzde karşılıksız aşkı “Alma mazlumun ... Devamını Oku »

Mehmet Özgür: “Burası Türkiye’nin En Huzurlu Tiyatrosu”

Profesyonel anlamda tiyatro hayatına 1988 yılında başlayan Mehmet Özgür, oyunculuk kariyerini yıllardır başarıyla sürdürüyor. Yakın zamanda ise Antalya’da otuz üç yıldır yapılamayanı yaparak Şehir Tiyatrosu sürecini tamamlamasıyla bu başarılarına bir yenisini ekledi. Mehmet Özgür’le Genel Sanat Yönetmeni olduğu Antalya Şehir Tiyatrosunun mevcut projeleri ve gelecek sezon çalışmaları hakkında konuştuk. Uzun yıllar tiyatroda oyunculuk ve yönetmenlik yaptınız. Türk tiyatrosunun bugün geldiği ... Devamını Oku »

Tiyatro Dünyasına Yeni Sığınak: “tiyatrogrotto”

Mayıs 2015’te Duygu Çelebi ve Polat Niloğlu tarafından kurulan tiyatrogrotto, ilk oyunu “Cadılar”ın galasını 18 Haziran’da yaptı. Korku tiyatrosu olarak adlandırabileceğimiz “Cadılar” ile tiyatroya farklı bir bakış açısı getiren tiyatrogrotto’nun yeni oyunu “Mutfak Söyleşileri”nin prömiyeri 4 Ocak’ta “Sahne Aznavur” da. “Cadılar” oyununun yazarı ve tiyatrogrotto’nun sanat yönetmeni Polat Niloğlu ile sizler için kısa bir söyleşi yaptık. Mayıs 2015’te kurulan, çiçeği burnunda ... Devamını Oku »