Etiket Arşivi: Dizi

“Bozkır” 30 Kasım’da BluTV’de

BluTV’nin başrollerde Yiğit Özşener ve Ekin Koç’un yer aldığı polisiye dizisi “Bozkır”dan tanıtım fragmanı yayınlandı. “Bozkır”, 30 Kasım’da BluTV’de olacak. Yapımcılığını ARC Film’in üstlendiği, senaryosunu çizgi roman ve mizah dünyasının başarılı ismi Levent Cantek’in yazdığı ve yönetmen koltuğunda Bahadır İnce’nin yer aldığı dizi, seyirci ile buluşmak için gün sayıyor. Konusu ve türü itibariyle iddialı yeni dizi “Bozkır”; gerçekçi dili ve karakterleriyle tipik bir iyi-kötü ... Devamını Oku »

Hakan Örge: “Oyunculuğu Ayrıştıran İnsanlar Resmin Dışında Kalan İnsanlardır”

Profesyonel sahne hayatına henüz on yedi yaşındayken Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Tiyatrolarında başladı. Kısa zamanda yeteneği sayesinde tiyatronun gözde oyuncusu oldu. Onlarca oyunda ustalıkla rol aldı, oyunlar yönetti ve üstüne üstlük oyun yazmayı da aynı ustalıkla başardı. Geleneksel Türk tiyatrosu alanında araştırmalar yapıp seyircisiyle paylaştı. Kendi deyimiyle; teorik olarak bir okul bitirmemiş olsa da araştıran ve kendisini sürekli güncelleyen bir ... Devamını Oku »

“Anne” Olmak Zor

Hemen her gün tecavüz ve taciz vakaları, kadına ve çocuğa şiddet veya çocuk istismarı haberleriyle sarsılıyoruz. Küçücük çocukların maruz kaldıkları vahşet yüreğimizi burkarken, uzmanların bu konudaki raporları ise dehşete düşürüyor. Türkiye’de çocukların %33’ü cinsel istismara uğradığını belirtiyor (dünya ortalaması %20). Vakaların sadece %10-15’i adlî mercilere intikal ettiği hâlde çocuklara yönelik cinsel istismar vakaları son on yılda %125 artmış. Bilinen bir ... Devamını Oku »

Televizyon Kutusu, Diziler ve Uyuşan Beyinler Üzerine

Tek kanallı dönemden çok kanallı döneme geçilmesiyle birlikte dizi sayısında artış yaşandı. Şimdilerde bile unutulmayan “Bizimkiler”, “Süper Baba”, “Perihan Abla” gibi diziler, zamanında oldukça yoğun ilgi görmüşlerdi. Uzun yıllar izlenmiş, kendilerinden sonra yayınlanan diziler için örnek teşkil etmişlerdi. Ama bugünlerde durum farklı. Birbirinin aynı konuların tekrarıyla romantizmi ve aksiyonu bol olan klişe anlatımları, yüzeysel karakterleri, muhafazakâr kadın ve erkek temsillerini, ... Devamını Oku »

Zirvenin Yeni İsmi: Kalbimdeki Deniz

Fox TV’nin yeni dizisi “Kalbimdeki Deniz”, ekranlara geldiği ilk bölümden itibaren zirveye yerleşti. Senaryosunu Funda Çetin’in yazdığı, yapımcılığını Yaşar İrvül ile Efe İrvül’ün üstlendiği dizinin yönetmen koltuğunda Aysun Akyüz oturuyor. Başrollerde Özge Özberk, Kutsi ve Hakan Eratik yer alırken Devin Özgür Çınar, Yeşim Ceren Bozoğlu, Hakan Vanlı, Hazal Adıyaman ve Sebahat Kumaş gibi başarılı oyuncular da onlara eşlik ediyor. Hikâyesini ... Devamını Oku »

Unutulmaz Dizi Müzikleri

Son yıllarda TV dizilerinin yalnızca melodiden ibaret olan ve gittikçe kısalan introları dikkatinizi çekmiştir. Oysa bundan yirmi ya da otuz sene önce durum farklıydı. O zamanlar diziler için hikâye ile uyumlu sözlere sahip tema şarkıları yapılırdı. Bunlar konu hakkında genel bir fikir vermekle kalmaz; seyirciyi birazdan gireceği komedi, dram, aksiyon ya da gerilim moduna hazırlama işlevi görürdü. Ezberlenmesi kolay sözleri ... Devamını Oku »

Friends vs. How I Met Your Mother

Televizyon ekranları yıllar boyu onlarca başarılı sitcom’a ev sahipliği yaptı. Bu dizilerde en çok kullanılan konsept ise aileydi kuşkusuz. Seyirci bu kavramı yerden yere vuran “Evli ve Çocuklu”ya (Married With Children) güldüğü kadar onu adeta kutsayan “Bizim Ev” (Full House) gibi örnekleri de bağrına bastı. ‘90’lı yıllara girilirken aile hâlâ önemini korumakla birlikte, ilerleyen teknolojinin toplumlar üzerinde ciddi tesirleri görülmeye ... Devamını Oku »

Behzat Ç. “İmamların Öcü” ile Ekranlara Geri Dönmeye Hazırlanıyor

“Behzat Ç.”nin yeniden yayınlanıp yayınlanmayacağı konuşulurken diziyle ilgili yeni bir haber geldi. Dizinin yazarı Emrah Serbes, hafızalara kazınan “Behzat Ç.” dizisinin “Behzat Ç.: İmamların Öcü’ adıyla ekranlara döneceğini duyurdu. Cumhuriyet’ten Ceren Çıplak’ın sorularını yanıtlayan Serbes, “Daha koyu bir ‘Behzat Ç.’ geliyor. Ama en sonunda insanlara daha bir umut vaat eden bir ‘Behzat Ç.’ yaratmayı düşünüyoruz. Ankara, Türkiye’deki katliamların merkezi oldu. Behzat Ç. de bir ... Devamını Oku »

Dünyayı Kurtaran Adam: Doctor Who

M. Dilek Kabataş Hikâyesi ve özel efektleriyle ilgi çeken Doctor Who, BBC yapımı bir bilim kurgu dizisi. Dizide, Doctor Who ve yol arkadaşlarının uzayda ve zamanda yolculuk yaparak evrenin düzenini koruma çabaları anlatılıyor. Dünyanın koruyucusu olduğunu her fırsatta belirten Doktor, aslında Gallifrey gezegeninden gelmiş bir Zaman Lordu. İnsanları ve dünyayı çok seven Doktorun yol arkadaşları da tabi ki insanlar. Dizide ... Devamını Oku »

AR AİLESİNE ELVEDA

M. Dilek Kabataş Geçen sezon sevilerek izlenen Kocamın Ailesi, yeni sezonda eski izlenme oranlarına bir türlü ulaşamayınca, Engin’in kaçırılmasının perde arkasını göreceğimiz bölümle maalesef bu hafta ekranlara veda ediyor. Dram, komedi ve romantizmi harmanlayan sıcacık bir aile dizisi olan Kocamın Ailesi, geçen sezon seyircinin sevgisini kazandı. Senaryosu, oyuncuların performansı ve konseptiyle başarılı olan dizi, sezon boyunca zirvede kaldı. Ar ailesinin ... Devamını Oku »