Etiket Arşivi: Haber

“Kassandra” Seyirciyle Buluşuyor

Krops Tiyatro’nun yeni oyunu “Kassandra”, 8-9-17-30 Kasım tarihlerinde Endlessart Taksim’de saat 20.30’da seyircisiyle buluşuyor. Bizler kafamızda cümleler, içimizde kıpırtılar, sesler, görüntüler, haykırışlarla adımıza Krops Tiyatro dedik geçen sene. Hasat anlamına gelen Krops’u seçtik, seyircilerimizle beraber düşünmenin, eylemenin, umudun hasadını yapalım dedik. Çünkü inanıyoruz ki tohum varsa hasat mümkündür. Bu sene de ünlü Alman yazarı Christa Wolf’un “Kassandra” anlatısından yola çıktık. ... Devamını Oku »

Münir Özkul Son Yolculuğuna Uğurlandı

5 Ocak 2018 Cuma günü kaybettiğimiz usta oyuncu Münir Özkul, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlenen ve açılış konuşmasını Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur’un yaptığı törenle uğurlandı. 15 Ağustos 1925’te doğan Münir Özkul, 93 yaşında hayata veda etti. İsmail Dümbüllü’nün kavuğunu da taşımış olan Özkul, geleneksel Türk tiyatrosunun en önemli temsilcilerinden de biridir. Tüm seyircilerimizin akıllarına ve gönüllerine kazınmış Mahmut Hoca ... Devamını Oku »

Sanat; İçinde Geleceği Barındıran Bir Silahtır: Noviembre

İspanyol yönetmen Achero Manas’ın 2003 yapımı filmi “Noviembre” (Kasım) tam da bugünlerde görülmesi gereken bir film diye düşünüyorum. Film, bir grup tiyatro âşığı idealist gencin ‘90’ların son dönemini eleştirmesini ve sanatın duvarlar arasında değil, daha cesurca ve halkla iç içe olması gerektiğine inanmalarını anlatır. Film, Alfredo Baeza (Óscar Jaenada) adlı gencin ailesini bırakarak Murcia’dan Madrid’e konservatuvar kazanmak için gelmesiyle başlar. ... Devamını Oku »

Televizyon Kutusu, Diziler ve Uyuşan Beyinler Üzerine

Tek kanallı dönemden çok kanallı döneme geçilmesiyle birlikte dizi sayısında artış yaşandı. Şimdilerde bile unutulmayan “Bizimkiler”, “Süper Baba”, “Perihan Abla” gibi diziler, zamanında oldukça yoğun ilgi görmüşlerdi. Uzun yıllar izlenmiş, kendilerinden sonra yayınlanan diziler için örnek teşkil etmişlerdi. Ama bugünlerde durum farklı. Birbirinin aynı konuların tekrarıyla romantizmi ve aksiyonu bol olan klişe anlatımları, yüzeysel karakterleri, muhafazakâr kadın ve erkek temsillerini, ... Devamını Oku »

Türkiye’nin İlk Instagram Dizisi Fashion Film Fest’te

Puma’nın Based işbirliğiyle hayata geçirdiği Türkiye’nin ilk Instagram dizisi #ÇizgiyiGeç, Fashion Film Fest’e özel hazırlanan videosu ile moda duayenlerinin beğenisine sunulacak. Global anlamda moda film endüstrisinin önemli örneklerini buluşturan Fashion Film Fest, bu yıl 26-27 Kasım tarihlerinde Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleştirilecek. 25.11.2016 Devamını Oku »

“Uzun Bıçaklar Gecesi” Savaşın Çöplerini Sorguluyor

“Uzun Bıçaklar Gecesi”, epizodik formda savaşın çöplerini ele alıyor. Savaşın geride bıraktığı deforme insanların davranışlarına el atıyor. Savaş şehirleri viran eder, insanları öldürür, doğayı mahveder, çöpler bırakır ve çöpler tarihin hiçbir sayfasına girmez. Çöp; istenmeyen, kullanılamayan, çözülemeyen, küflenmiş, bozulmuş, yenilenmeyendir. Savaş çöp yaratır. “Uzun Bıçaklar Gecesi”nin dikkate aldığı şeyler savaşta insanların çöpleşmesidir. Bu bir deformasyondur ki asla yeniden form alamaz ... Devamını Oku »

Ayvalık Festival Orkestrası Süreyya Operası’nda

Filiz Ali’nin kurucusu olduğu Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi (AIMA), dünyanın ve özellikle Avrupa’nın çok önemsediği festival orkestraları ile kuruluşunun yirminci, Festival Orkestrası’nın ise onuncu yıldönümünü Süreyya Operası’nda verecekleri özel bir konserle kutlayacak. Konser, 17 Ekim Pazartesi saat 20.00’de Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda müzik severlerle buluşacak. Alexander Rudin’in şefliğinde yapılacak konser programı şöyle: F.J. HAYDN         : Divertimento Sol Majör in G ... Devamını Oku »

İstanbul Devlet Tiyatrosu “Perde” Diyor

Dört aylık aranın ardından 1 Ekim 2016’da perdelerini açacak olan İstanbul Devlet Tiyatrosu, “Türkiye’nin Perdeleri Türk Tiyatrosu ile Açılıyor” sloganıyla ilk haftasını yerli oyunlara ayırdı. Geçen sezon kapalı gişe oynayan oyunların yanı sıra yeni oyunlarla sezona başlayacak olan İstanbul Devlet Tiyatrosu; Ahmet Hamdi Tanpınar, Recep Bilginer gibi yazarların oyunlarını sahneye taşıyacak. İlk haftasına Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Huzur” oyunuyla başlayacak olan ... Devamını Oku »

“Madde 9” 12 Ekim’de Tatavla’da

Merve Engin ile “Madde 9”, 12 Ekim Çarşamba saat 20.30’da Tatavla’da tiyatro severlerle buluşuyor. Merve Engin’in yazıp oynadığı, Melis Öz’ün yönettiği “Madde 9”; hayatımızın tam ortasındaki bildiğimiz kadını mecbur bırakıldıklarıyla, kasının kuvveti az diye susturuluşlarıyla yeniden bizimle tanıştırıyor. Tecavüz, bir yandan kişinin bedeninde gerçekleşen bir eyleme işaret ederken diğer yandan toplumsal yapılarla bireyler arasında ve bireylerin karşılıklı ilişkilerinde üretilen ve ... Devamını Oku »

Selen Korad Birkiye: “Dramaturg, Türk Tiyatrosunda Ne İdüğü Belirsiz Bir Kavram”

Selen Korad Birkiye, dramaturji denince Türkiye’de ilk akla gelen isimlerden biri. Aynı zamanda akademisyen olan Birkiye, İstanbul Devlet Tiyatrosunda 2001 yılından beri dramaturg olarak çalışıyor. Kendisiyle ülkemizde önemi yeterince anlaşılmayan dramaturjiyi, tiyatromuzun dünyadaki yerini ve tartışma konusu olan güncel meseleleri konuştuk. Türkiye’de bir dramaturg tam olarak ne yapar ya da dramaturg nedir? “Bu ülkede dramaturg ne yapar?” derken, “İstanbul Devlet ... Devamını Oku »