Etiket Arşivi: İstanbul Şehir Tiyatroları

Açıkhava Yaz Oyunları “Cibali Karakolu” İle Perdelerini Açtı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından geleneksel olarak düzenlenen “Yaz Oyunları”, 2 Haziran 2018 Cumartesi günü “Cibali Karakolu” oyunu ile başladı. 2017-2018 tiyatro sezonunun en çok izlenen oyunları arasında yer alan “Cibali Karakolu”, Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde seyircisine eğlenceli dakikalar yaşattı. Henri Keroul ve Albert Barre’in yazdığı, Muammer Karaca’nın uyarladığı, Nedret Denizhan’ın yönettiği oyunda Begüm Yazıcıoğlu, Berrin Koper, Cem Uras, ... Devamını Oku »

“Benim Güzel Pabuçlarım” Sahnede

İstanbul Şehir Tiyatroları, Dersu Yavuz Altun’un yazıp yönettiği “Benim Güzel Pabuçlarım” adlı çocuk oyununu seyirciyle buluşturdu. Oyun, 11 Mart 2018 Pazar günü saat 12.00’de Ümraniye Sahnesi’nde ilk gösterimini yaptı. Müziğini Orçun Tekelioğlu’nun, dramaturgisini Ergün Özdemir’in, sahne ve kostüm tasarımını Aysel Doğan’ın, koreografisini Oğuzhan Oğuz’un, ışık tasarımını Mahmut Özdemir’in, efekt tasarımını Çağrı Han Ordu’nun yaptığı, fotoğraflarını Enes Altuğ Avşar’ın çektiği oyunda; ... Devamını Oku »

İstanbul Şehir Tiyatroları “Sızı” Oyunuyla Saraybosna Turnesinde

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 34. Saraybosna Kış Festivali kapsamında “Sızı” adlı oyunuyla seyirciyle buluşuyor. Festival boyunca aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkeden yüzlerce sanatçı; opera, konser, sergi, tiyatro, film gösterimi, panel vb. etkinlikler için bir araya geliyor. Salih Efiloğlu’nun yazıp Kubilay Penbeklioğlu’nun yönettiği oyun, 26 Şubat 2018 tarihinde saat 19.30’da Sarajevo National Theatre’da sahnelenecek. 25.02.2018 Devamını Oku »

Aziz Sarvan: “Sadece Okulla Olmuyor Bu İş”

Fotoğraflar: Sedat Tuncay Asırların imbiğinden süzüle süzüle günümüze kadar gelen Türkiye tiyatrosunun harcı, o kadar büyük gayretlerle, öylesine büyük samimiyet ve fedakârlıklarla yoğrulmuştur ki! Saymaya kalkarsak eğer, yığınla isim gelir aklımıza; üstelik bir sürü çığır açıcı da buluruz. Fakat belki de aklımızdan hiç çıkarmamamız gereken olgu şudur: Sahneyi süpürenden ışıkları açıp kapayana, rolünü icra edenden karakterleri yaratana, oyun evrenini kurandan ... Devamını Oku »

İstanbul Şehir Tiyatrolarının Yeni Oyunu “Nora-Bir Bebek Evi”

İstanbul Şehir Tiyatroları, Henrik Ibsen’in yazıp Ali Gökmen Altuğ’un yönettiği “Nora-Bir Bebek Evi” adlı oyunu seyirciyle buluşturuyor. Oyun, 24 Ocak 2018 Çarşamba günü saat 20.30’da Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde ilk gösterimini yapıyor. Modernizmin tiyatrodaki kurucusu Henrik Ibsen, doğumunun 190. yılında çağdaş insanın dramını anlatmaya devam ediyor. Konusunu gerçek yaşamdan alan başyapıtında gerçek sevgi üzerine kurulmayan birlikteliğin ve birey olarak kadının ... Devamını Oku »

İstanbul Şehir Tiyatroları’nın Yeni Oyunu “Bizim Aile”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Sadık Şendil’in yazdığı ve Aziz Sarvan’ın yönettiği “Bizim Aile” adlı oyunu seyirciyle buluşturuyor. Oyun, 22 Kasım 2017 Çarşamba günü saat 20.30’da Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde ilk gösterimini yapıyor. Sinem Bayraktar’ın oyunlaştırdığı, müziğini Mertol Şalt’ın, dramaturjisini Hatice Yurtduru’nun, sahne tasarımını Ayhan Doğan’ın, kostüm tasarımını Ayşen Aktengiz’in, ışık tasarımını Murat İşçi’nin, koreografisini Özge Midilli’nin, efekt tasarımını Gökhan ... Devamını Oku »

“Bak Bizim Şarkımızı Çalıyorlar”ın Galası Gerçekleşti

İstanbul Şehir Tiyatroları’nın yeni oyunu “Bak Bizim Şarkımızı Çalıyorlar”ın galası 20 Kasım 2017 Pazartesi gecesi Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde gerçekleştirildi. Neil Simon’ın yazdığı, Yeşim Gökçe’nin çevirip Ersin Umulu’nun yönettiği oyun, seyircisinin büyük beğenisini kazandı. Sahnelendiği birçok ülkede beğeniyle izlenerek, Tony, Outer Critics, Theater World ödüllerine lâyık görülen bu eğlenceli Broadway müzikali, oyunun şarkılarının bestecisi Marvin Hamlisch ile şarkı sözlerinin yazarı ... Devamını Oku »

İstanbul Şehir Tiyatroları Yeni Bir Oyunu Daha Seyirciyle Buluşturdu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Neil Simon’ın yazdığı ve Yeşim Gökçe’nin çevirdiği “Bak Bizim Şarkımızı Çalıyorlar” adlı oyunu bu hafta seyirciyle buluşturdu. Ersin Umulu’nun yönettiği oyun, 18 Ekim 2017 Çarşamba günü saat 20.30’da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde ilk gösterimini yaptı. Sahnelendiği birçok ülkede beğeniyle izlenerek Tony, Outer Critics, Theater World ödüllerine lâyık görülen bu eğlenceli Broadway müzikali, oyunun şarkılarının bestecisi ... Devamını Oku »

Mert Turak: “Hemen Ağlıyor, Hemen Gülüyor Siz Türk Aktörler”

Fotoğraflar: Sedat Tuncay Türkiye tiyatrosunun yetiştirdiği en yetenekli oyunculardan biridir Mert Turak. Sahne ile arasındaki ilişki, birbirini tamamlayan iki âşık gibidir. “Romeo ve Juliet”te Romeo karakteriyle selamlamıştır seyircilerini, “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz”da yaşadığını ispatlayamayan Yaşar rolüyle… “Yeşil Deniz” dizisinin Süleyman’ıdır, sinema filmi “Mucize” nin ise mucizeler yaratan Aziz’i… Ve daha niceleri… Şimdilerdeyse İstanbul Şehir Tiyatroları yapımı “Karıncalar-Bir Savaş Vardı” ... Devamını Oku »

Süha Uygur Gidince…

Fotoğraf: Sedat Tuncay İstanbul Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur kuruma veda etmeye hazırlanıyor. Üstelik belediye tarafından görevden alınmıyor yahut bir istifa söz konusu değil. Bu sefer bir mahkeme kararı ve bir de tebligat var elde. Uygur’un yönetmeliğe aykırı bir şekilde atandığı iddiasıyla İŞTİSAN (İstanbul Şehir Tiyatrosu Sanatçıları Derneği) tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesine açılan dava kazanıldı. Karşı karşıya gelenler ... Devamını Oku »