Etiket Arşivi: Joko’nun Doğum Günü

Ödül Rekortmeni Oyun “Joko’nun Doğum Günü” Akasya’da

Akasya Kültür Sanat, sahnesini son olarak Türkiye tiyatrosunun ödül rekortmeni oyunlarından “Joko’nun Doğum Günü” ile açtı. Biletleri günler önceden tükenen oyunun yönetmeni Ersin Umut Güler, “Fiziksel eforuoldukça yüksek bir oyunu seyirciyle buluşturuyoruz. Ortak tepki, ‘Oyunu izlerken biz yorulduk.’ şeklinde. Farklı sınıflardan izleyiciler salondan ayrılırken, ‘Aslında bu hayatta ben de Joko’yum!’ hislerini taşıyor. Sürreal olan bu oyunda hem sistem hem de ... Devamını Oku »

Yolcu Tiyatro’dan Yeni Oyun: “Kürklü Venüs”

Geçtiğimiz sezon “Joko’nun Doğum Günü” adlı oyunu ile 13 dalda ödül alan Yolcu Tiyatro’nun yeni oyunu “Kürklü Venüs”, 18 Aralık 2017 Pazartesi (bugün) Baba Sahne’de başlıyor. David Ives’ın yazdığı, Şafak Özen’in çevirdiği ve dramaturjisini yaptığı “Kürklü Venüs”ün yönetmenliğini Ersin Umut Güler yapıyor. Pervin Bağdat ve Ersin Umut Güler’in oynadığı oyunun dekor-ışık tasarımı Cem Yılmazer’e, kostüm tasarımı Özlem Kaya’ya, ses-efekt tasarımı ... Devamını Oku »

Moda Sahnesi’nin Kasım Programı Belli Oldu

Kasım ayı boyunca Moda Sahnesi’nde tiyatro severlerle buluşacak olan oyunlar şöyle: Büyük Salon: 1 Kasım Çarşamba, 20:30, “Joko’nun Doğum Günü” –  Yolcu Tiyatro 2 Kasım Perşembe, 20:30, “Zabel” – Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu 3 Kasım Cuma, 20:30, “En Kısa Gecenin Rüyası” 4 Kasım Cumartesi, 16:00, “En Kısa Gecenin Rüyası” 4 Kasım Cumartesi, 20:30, “En Kısa Gecenin Rüyası” 5 Kasım Pazar, ... Devamını Oku »

“Joko’nun Doğum Günü” Sezona Hızlı Başlıyor

Yolcu Tiyatro, 2016-2017 sezonunda yedi farklı tiyatro ödül jürisinden toplam on üç dalda ödül alan “Joko’nun Doğum Günü” adlı oyunu ile 1 Ekim’de sezonu açıyor. Bir ay içerisinde İstanbul’da yedi farklı salonda oynanacak olan, Roland Topor’un yazıp Ersin Umut Güler’in yönettiği “Joko’nun Doğum Günü”; yüksek performans gerektiren hareket tasarımı ile projection mapping teknolojisini birleştirerek sahnelenen, gerçeküstü bir absürt komedi. Sistemin insan ... Devamını Oku »

Kadıköy Tiyatro Festivali Başlıyor

Haber: İbrahim Bat Kadıköy Belediyesi tarafından on beş yıldır düzenlenen ve her yaz merakla beklenen Tiyatro Festivali 4 Ağustos’ta perdelerini açacak.  On beş gün boyunca sezonun en iyi oyunları ücretsiz izlenebilecek. Kadıköy Belediyesi Tiyatro Festivali bu yıl da yıldızları gökyüzünden sahneye indiriyor. Yıllar içinde Kadıköylülerin ve tiyatro severlerin alışkanlığı hâline gelen, yaz aylarının vazgeçilmezi olan festival bu yıl on beşinci ... Devamını Oku »

Ersin Umut Güler: “Tiyatroya Gelmek Seyirciler İçin Bir Eylem Biçimi”

Fotoğraflar: Sedat Tuncay Uzun soluklu, belki de hiç bitmeyecek bir yoğunluk ve yorgunluğun ürünüdür tiyatro; başlangıç eğrisi ile bitiş çizgisinin birbirinden farklı olmadığı bir yolculuk. Aynı şeyi neredeyse aynı biçimde görebilmek, duygudaş olabilmek, hep beraber gülebilmek veya illa gerekliyse birlikte oturup ağlayabilmek isteyenlerin ümit kapısıdır. Hem şimdilerde paralel evrenlere açılan gerçekçi bir sığınak, yol arkadaşı arayanlara dayanıklı bir tutamak… Ve ... Devamını Oku »

22. Sadri Alışık Oyuncu Ödülleri Sahiplerini Buldu

Türkiye’de tiyatro ve sinema dallarında sadece oyuncu ödülleri veren Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri’nin sahipleri belli oldu. Sadri Alışık Oyuncu Ödülleri’nin 22.si  bu yıl  Anadolu Efes, HDI Sigorta ve Beşiktaş Belediyesi’nin katkılarıyla, 8 Mayıs 2017 Pazartesi günü saat 20.30’da, her sene olduğu gibi MKM Attila İlhan Salonu’nda gerçekleşti. Onur Ödülü’nün; sinema dalında Hülya Uçansu ve Engin Çağlar’a, tiyatro dalında ise Gülriz Sururi’ye verildiği tören ... Devamını Oku »

22. Sadri Alışık Oyuncu Ödülleri 8 Mayıs’ta Sahiplerini Buluyor

Türkiye’de tiyatro ve sinema dallarında sadece oyuncu ödülleri veren Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri’nin adayları belli oldu. Sadri Alışık Oyuncu Ödülleri’nin 22.si  bu yıl  Anadolu Efes, HDI Sigorta ve Beşiktaş Belediyesi’nin katkılarıyla, 8 Mayıs 2017 Pazartesi günü saat 20.30’da, her sene olduğu gibi MKM Attila İlhan Salonu’nda gerçekleşecek. Onur Ödülü’nün; sinema dalında Hülya Uçansu ve Engin Çağlar’a, tiyatro dalında ise Gülriz Sururi’ye verileceği törende adaylar ... Devamını Oku »

Haldun Dormen’e YEKÜV Vasfi Rıza Zobu Onur Ödülü Verildi

21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı’nın 1998’den bu yana geleneksel olarak düzenlediği Vasfi Rıza Zobu Ödülleri’nde Onur Ödülü bu sene duayen sanatçı Haldun Dormen’e verildi. Vasfi Rıza Zobu Ödülleri 2017’de En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Kadın Oyuncu dallarında ödül alacak isimler ise 12 Nisan tarihinde açıklanacak. 21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı – YEKÜV’ün geleneksel hâle getirdiği Vasfi Rıza Zobu ... Devamını Oku »