Etiket Arşivi: Manşet

Televizyon Kutusu, Diziler ve Uyuşan Beyinler Üzerine

Tek kanallı dönemden çok kanallı döneme geçilmesiyle birlikte dizi sayısında artış yaşandı. Şimdilerde bile unutulmayan “Bizimkiler”, “Süper Baba”, “Perihan Abla” gibi diziler, zamanında oldukça yoğun ilgi görmüşlerdi. Uzun yıllar izlenmiş, kendilerinden sonra yayınlanan diziler için örnek teşkil etmişlerdi. Ama bugünlerde durum farklı. Birbirinin aynı konuların tekrarıyla romantizmi ve aksiyonu bol olan klişe anlatımları, yüzeysel karakterleri, muhafazakâr kadın ve erkek temsillerini, ... Devamını Oku »

Türkiye’nin İlk Instagram Dizisi Fashion Film Fest’te

Puma’nın Based işbirliğiyle hayata geçirdiği Türkiye’nin ilk Instagram dizisi #ÇizgiyiGeç, Fashion Film Fest’e özel hazırlanan videosu ile moda duayenlerinin beğenisine sunulacak. Global anlamda moda film endüstrisinin önemli örneklerini buluşturan Fashion Film Fest, bu yıl 26-27 Kasım tarihlerinde Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleştirilecek. 25.11.2016 Devamını Oku »

İstanbul Devlet Tiyatrosu “Perde” Diyor

Dört aylık aranın ardından 1 Ekim 2016’da perdelerini açacak olan İstanbul Devlet Tiyatrosu, “Türkiye’nin Perdeleri Türk Tiyatrosu ile Açılıyor” sloganıyla ilk haftasını yerli oyunlara ayırdı. Geçen sezon kapalı gişe oynayan oyunların yanı sıra yeni oyunlarla sezona başlayacak olan İstanbul Devlet Tiyatrosu; Ahmet Hamdi Tanpınar, Recep Bilginer gibi yazarların oyunlarını sahneye taşıyacak. İlk haftasına Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Huzur” oyunuyla başlayacak olan ... Devamını Oku »

Doğa İçin Çek Kristal Turna Kısa Film Yarışması

Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği (SAMKUŞ) ilginç bir sanat etkinliğine imza atıyor. “Delta’da Sanat” adıyla her yıl farklı bir sanat dalında düzenlenecek olan etkinlik, ilk senesinde kısa film çalışmaları üzerine kurulmuş. Etkinliği farklı kılan ise sadece yarışmadan ibaret olmaması. Öyle ki yarışmaya kabul edilen katılımcılar, 1-31 Ekim tarihleri arasında Kızılırmak Deltası’nda, yani doğada kalarak filmlerini çekecekler. Ulaşım ve ... Devamını Oku »

Sonbahar Yaklaşırken

Önümüz sonbahar. Hüznün, yaza vedanın,  aynı zamanda yazın rehavetinin kalktığı, yerini tatlı telaşların aldığı sinema ve tiyatro salonlarının yavaş yavaş dolduğu bir ay sonbahar. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Türkiye’de seyircinin ilgisini en çok komedi türü filmler çekiyor. Aslında bu durumun tek açıklaması var: Her türlü olumsuzluğa rağmen halkımız gülmek istiyor. Dikkat ederseniz “Halkımız gülmeyi seviyor.” demiyoruz; çünkü gülmeyi herkes sever. ... Devamını Oku »

“Ermişler ve Günahkârlar” İddialı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları sezona iddialı bir yapımla merhaba demeyi planlıyor. Anthony Horowitz’in yazdığı “Ermişler ve Günahkârlar” adlı oyunun provalarına başlayan Büyükşehir tiyatro ekibi, ekim başında sahnelemeyi planladıkları oyun için gün sayıyor. Çevirisini Zeynep Avcı’nın yaptığı oyunu Sermet Yeşil yönetiyor.  Oyun, insanoğlunun iç dünyasının karanlık taraflarına yolculuk ederken korku ve şiddetin yarattığı cazibenin nedenlerini sorguluyor. Başarılı oyuncular Mert Kırlak, ... Devamını Oku »

Sinemanın Yeni Dehası: Christopher Nolan

Sinema camiasının “Yeni Deha” olarak nitelendirdiği Christopher Edward Nolan, son yılların en dikkat çeken yönetmenlerinden biri. 1970 doğumlu olan Nolan, aynı zamanda senarist ve yapımcı kimliğiyle de biliniyor. Özellikle doğrusal olmayan hikâye anlatma tarzıyla ünlenen yönetmen, bağımsız filmlerle başladığı kariyerine dev bütçeli yapımlarla devam ediyor. Birçoğumuz ismini ilk kez 2000 yılında duymuş olsak da onun sinemaya olan tutkusu daha eskiye ... Devamını Oku »

Sinema Okuyucularına Yeni Bir Sayfa: GodFather

Haber: Songül Alper Sinema dergiciliğine yeni bir soluk getirmeyi amaçlayan GodFather oldukça güçlü bir başlangıç yaptı. İki aylık periyotla çıkacak olan derginin merkezi Ankara. Bir “sine-teori” dergisi olarak çıkan GodFather sadece popüler sinemayla, güncel filmlerle ve vizyon filmleriyle ilgilenmiyor. Dergide sinema tarihi, kült filmler, sinema akımları, yönetmenler, ülke sinemaları gibi konular da incelenecek. Olcay Bağır’ın Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığı dergi, ... Devamını Oku »

Korkutmayan Korku Filmi: Dehşet Treni

Ortaçağ Avrupa’sı kurt adam hikâyeleriyle doludur. Kurt adam, yani insanın bir nevi hayvana dönüşmesi fikri her ne kadar sessiz sinemayla birlikte gündeme gelse de -1941 yapımı “The Wolf Man” hariç- ‘80’lerden sonra çevrilen filmler sayesinde seyircilerin gönlünde yer bulabilmiştir. İnsan, yaradılış gereği hem iyiliği hem de öfkeyi içinde barındırır ve hangisini daha çok beslerse o yöne doğru yol alır. Öfke ... Devamını Oku »

“Emanet Hayat” Seyircisiyle Buluştu

Haber: Kübra Günay Ümraniye T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurum Müdürü Mehmet Çıtak’ın öncülüğüyle başlayıp gelenek hâline gelen tiyatro etkinliği bu yıl da mahkûmlarla seyircileri buluşturdu. Her yıl bir oyunla seyirci karşısına çıkan mahkûmların “Emanet Hayat” isimli yeni oyunu 19 Mayıs’ta sahnelendi. Projenin başkanlığını Kurum Müdürü Mehmet Çıtak, genel koordinatörlüğünü Kurum 2. Müdürü Şükrü Aydoğan ve proje sorumluluğunu Kurum Öğretmeni ... Devamını Oku »