Etiket Arşivi: Oyun

Sevtap Çapan: “Günışığına Mektup Çok İyi Kurgulanmış Bir Metin”

“Günışığına Mektup”, bir bilim insanı olan doktor annenin hasta kızına hayat vermek ve onu mücadele ettiği amansız hastalıktan kurtarmak uğruna başka hayatları feda etmesini ana eksen olarak belirlemiş, güçlü bir çatışmayla yapılandırılmış dramatik bir hikâye. Yusuf Dündar’a ait olan ve Mayıs 2018’de Dramatik Yayınları etiketiyle raflardaki yerini alan, kısa bir süre sonra da ikinci baskısını yapan “Günışığına Mektup”un rejisör koltuğunda ... Devamını Oku »

22. Afife Tiyatro Ödülleri Adayları Açıklandı

Türkiye’nin en uzun soluklu ödülü Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’ nin 2017-2018 sezonu adayları belli oldu. Bu yıl 22. kez yaşanacak heyecanı paylaşan aday listesi ise şöyle: Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü – Sami Berat Marçalı – “Yuva” Haldun Dormen Özel Ödülü – Baba Sahne – “Bir Baba Hamlet” Yapı Kredi Özel Ödülü – Tijen Par Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü – Yücel ... Devamını Oku »

UNIQ Hall’de “Bir Yaz Gecesi Rüyası”

UNIQ Hall, Dünya Tiyatro Günü’nü “Bir Yaz Gecesi Rüyası” ile kutluyor ve tiyatro tutkunları için bir bilet alana bir bilet hediye fırsatı sunuyor. “Bir Yaz Gecesi Rüyası” oyunun 27 ve 28 Mart gösterileri için toplam iki bin 400 tiyatro severi sanatla buluşturacak olan UNIQ İstanbul, Dünya Tiyatro Günü kapsamında bin 200 kişiyi ücretsiz olarak ağırlayacak. Aşk ve rüyalar üzerine yazılmış ... Devamını Oku »

“Kral” Seyirciyle Buluştu

Zeynep Özyağcılar’ın kurduğu Tiyatro Martı, absürd tiyatronun en güzel örneklerinden, Eugène Ionesco’nun “Kral Ölüyor” adlı komedisini yeni bir dramaturji ve metin çalışmasıyla “Kral” adıyla sahneledi. Bu oyun, ebediyen yaşamak isteyen Kral’ın iktidar tutkusuyla alay ederken öte yandan insanın ölüm karşısında çaresizliğini, ölmemek için direnişini komik ve eleştirel bir şekilde sunuyor. Kral’ı Erdal Özyağcılar’ın, ilk karısını da Güzin Özyağcılar’ın canlandırdığı oyun, ... Devamını Oku »

“Salome Erte’si” Oyunu Deney Atölyesi Yorumuyla Çolpan İlhan Sahnesi’nde

“Salome Erte’si”; Maeterlinck, Mayakovsky, Jon Fosse, Strindberg, Delbo, Yeats, Camus ve Sartre gibi birçok önemli yazarın metinlerini yenilikçi bir bakış açısı ile sahneye taşıyan Deney Atölyesi’nin son çalışması. Topluluk, Oscar Wilde’ın “Salome” ve Sanem Soğukpınar’ın kaleme aldığı “Erte” adlı oyunu eklektik bir düzlem içinde yeniden sanat yapıtı biçemini arkasına alarak seyirciye farklı bir tiyatral deneyim sunmayı amaçlıyor. Serkan Karabayır’ın rejisi ... Devamını Oku »

Tiyatro Şenay’dan “İstanbul Deyince”

Tiyatro Şenay’ın İstanbul hakkında yazılmış şiirlerden bir derlemeyle İstanbul sevgisini, eski İstanbul’a duyulan özlemi ve şehrin dönüşüm hikâyesini anlatan “İstanbul Deyince”adlı yeni oyununun prömiyeri 15 Şubat Perşembe akşamı Gayrettepe KATS Sahne’de gerçekleşti. İstanbul’un seslerine hayat veren perküsyon ustası Orhan Topçuoğlu’nun yanı sıra, Eda Özel ve Onur Şenay’ın da rol aldığı “İstanbul Deyince”; Beren Saat, Kenan Doğulu, Ozan Doğulu, Mustafa Alabora, Kamuran Akkor gibi ünlü isimlerin de katıldığı ilk gösteriminde seyirciden ... Devamını Oku »

Ezop Sahne’den Yeni Oyun

Ezop Sahne, yepyeni bir oyunu daha seyircisiyle buluşturmaya hazırlanıyor. Nisan ayı itibarıyla sahnelenmesi planlanan“Göç Dalgası” adlı oyunun provaları başladı. Yusuf Dündar’ın kaleme aldığı oyunun reji koltuğunda Burcu Salihoğlu oturuyor.  Distopik bir evrende geçen oyundaki tek karaktere ise Nuri Karadeniz hayat veriyor. 15.02.2018 Devamını Oku »

Eskişehir Şehir Tiyatrolarından Yeni Müzikal Oyun

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, yeni bir müzikal oyunu seyirci ile buluşturmaya hazırlanıyor. Nisan ayı içinde sahnelenmeye başlayacak olan “Kan Kardeşleri”adlı oyunun provaları başladı. İngiliz oyun yazarı WillieRussel’ın kaleme aldığı, Feyyaz Kayacan ve Ahmet Levendoğlu’nun Türkçemize kazandırdığı “Kan Kardeşleri” müzikal oyununun yönetmenliğini Şehir Tiyatrosu sanatçısı Korel Cezayirli yapıyor. Müzik direktörlüğünü orkestra şefi Aytuğ Ülgen’in yaptığı oyunun dekor tasarımını Başak Özdoğan, ... Devamını Oku »

Zamanın İçinden Bir Oyun:“Şimdiki Zaman”

25 Ocak 2018’de DasDas’ta prömiyer yapan “Şimdiki Zaman”, 21 ve 28 Şubat’ta Karaköy İkincikat’ta. Ceren Boz’un yazdığı, Nagihan Gürkan’ın yönettiği ve insanın zaman karşısındaki çaresizliğini konu edinen oyunda zamanın dille sınavının güçlüğü de mercek altına alınıyor. Sözlerin bedenlerde kaybolduğu bir yaklaşımla dilin sınırları ve temasların olanakları araştırılırken, oyuncuların şimdiki zamandaki performans kaygılarıyla hayatın akışında kalmaya çalışmaları ve zamanla her an ... Devamını Oku »

“Yedi” Oyunu Sahne Çolpan İlhan’da Seyirciyle Buluşacak

Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu bünyesinde, Melda Narin Güler yönetiminde provalarına devam eden “Yedi” adlı oyun, 2 Şubat Cuma günü Sahne Çolpan İlhan’da perde açacak. Feramuz Egemen Arslan tarafından yazılan, Kerem Alışık’ın süpervizörlüğünü yaptığı “Yedi”de rolleri  Oral Özer, Hasan Erdem, Simge Geren, Şahin Adıgüzel, Aysun Kafkaslı Kubat, Barış Kolik, Esra Turhan, Sena Mollaahmetoğlu, Şamil Küçüktorun ve Tülay Bekar Öztürk paylaşıyor. ... Devamını Oku »