Etiket Arşivi: Songül Alper

Sevtap Çapan: “Günışığına Mektup Çok İyi Kurgulanmış Bir Metin”

“Günışığına Mektup”, bir bilim insanı olan doktor annenin hasta kızına hayat vermek ve onu mücadele ettiği amansız hastalıktan kurtarmak uğruna başka hayatları feda etmesini ana eksen olarak belirlemiş, güçlü bir çatışmayla yapılandırılmış dramatik bir hikâye. Yusuf Dündar’a ait olan ve Mayıs 2018’de Dramatik Yayınları etiketiyle raflardaki yerini alan, kısa bir süre sonra da ikinci baskısını yapan “Günışığına Mektup”un rejisör koltuğunda ... Devamını Oku »

Türkiye Üniversitelerarası Tiyatro Festivali 2018 Programı Açıklandı

Düzenli olarak yapılan tek üniversitelerarası tiyatro festivalinde 15 oyun, 28 Nisan-13 Mayıs tarihleri arasında Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde sahnelenecek. 18 kategoride ödül verilecek olan festivalde iki ustaya da Onur Ödülü verilecek. Ödül Kategorileri: En İyi 1. Oyun En İyi 2. Oyun En İyi 3. Oyun En İyi Komedi Juri Özel Ödülü Müzikal Özel Ödülü En İyi Dekor ve Kostüm ... Devamını Oku »

Serkan Karabayır: “Sahnede Yapmaya Çalıştığım Şey; Farklı Metinler, Farklı Hikâyeler Arası Yolculuk”

“Salome Erte’si”; Maeterlinck, Mayakovsky, Strindberg, Delbo, Chekhov, Camus ve Sartre gibi birçok önemli yazarın metinlerini yenilikçi bir bakış açısı ile sahneye taşıyan Deney Atölyesi’nin son çalışması. Topluluk, Oscar Wilde’ın “Salome” adlı eseri ile Sanem Soğukpınar’ın kaleme aldığı “Erte” adlı oyunu eklektik bir düzlem içinde, yeniden sanat yapıtı biçemini arkasına alarak seyirciye farklı bir tiyatral deneyim sunmayı amaçlıyor. Salome ve Zeynep aynı sahnede buluşuyor. İstemenin ve arzulamanın, belirsizliğin ve kesinliğin, durmanın ve devam etmenin, kararsızlığın ve netliğin ortak ... Devamını Oku »

“Dünyalı” / “The Man From Earth”: Bir Yaşamın İçinden Milyonlarca Yaşama

Kış günü kuruldunuz koltuğa ve bir film bakındınız. Yeniler, IMDB, festivaller ve hatta modunuza göre kategoriler karıştırıp durdunuz. Çok konuşulan festivallere aday filmler, en favori yapımlar… Ve hiçbirinde karar kılamadınız. Öyleyse sizi çok yormayacak, tek mekânda hoş sohbetli, entelektüel bir söyleşinin içine sokacak olan “Dünyalı” tam da aradığınız film olabilir. Filmde John Oldman, bir üniversitede yaptığı tarih profesörlüğü görevinden ayrılıp ... Devamını Oku »

Erdi Yavuz: “Derdimiz Hep Savaşı Bitirmek Olmalı”

Erdi Yavuz ile oyunculuğu, ilk oyunu “Rulet”i ve Eylül Sahnesi ile devam ettireceği yolculuğunu konuştuk. Erdi Yavuz’u tanıyabilir miyiz biraz? 1987 doğumlu, Tokat Niksarlıyım. 1989 yılından beri İstanbul’da yaşıyorum. Tekdüze, ortalama bir insanın hayatını idame ettirirken 2009 yılında “Ejder Kapanı” sinema filmi, oyunculuk kariyerimin başlangıcı ve aslında hayatımın yeniden şekillenmesinin sebebi oldu. 2010 yılında başladığım Sadri Alışık Akademi’deki oyunculuk eğitimimi ... Devamını Oku »

“Dare To Be Wild” / “Cesaret Edemezsin” – “Hayallerin Peşinde”

Hepimizin yaptığı bir şeydir, bazen sadece içimizi boşluğa bırakabileceğimiz bir film keşfedebilmek. Evet, itiraf ediyorum; bu filmi öyle anlarda bulup izlemiştim. Belki bir festival filmi ya da bir kült film olmasa da pişmanlık yaratmayacaklardan. Filmin yakın geçmişte yaşanmış gerçek bir hayat hikâyesinden uyarlama olması da bir merak unsuru oluyor. Film Türkçeye iki şekilde çevrilmiş olsa da “Hayallerin Peşinde” daha iyi ... Devamını Oku »

“Kurt Kadın” / “Lovekvinnen”

Norveçli yazar Erik Fosnes Hansen’ın 2006’da yazdığı romandan senaryolaştırılan ve Türkçeye “Kurt Kadın” olarak çevrilen “Lovekvinnen” filminde Eva Arctander isimli kızın ilginç hayatı ele alınıyor. Eva, hipertrikoz hastalığı ile doğar. Baştan aşağı sarışın ve ince saçlar ile çevrilidir. Babası, Eva’yı evinde dünyadan izole ve gizli bir şekilde yetiştirmektedir. Bütün bunlar yaşanırken yaptıklarından dolayı kendinden utanmaktadır. Eva’nın dadısı ise herkesin ona ... Devamını Oku »

Sesi Var Kendi Yok Sanatçı: Onnik Dinkjian

Youtube’da tesadüfen dinleyip de “Evet, böyle bir ses var ama kendi yok buralarda.” deyip takılmıştım peşine Onnik Dinkjian’ın. Albümlerinde şarkı sözleri ve kendisiyle birlikte çalan isimler dışında herhangi bir bilgi bulunmayan Onnik Dinkjian’ın sanal âlemde de izini sürmek kolay değil. Çoğu yerde Onnik, “Ara Dinkjian’ın babası” olarak tanıtılıyor; ancak kendisiyle ilgili herhangi bir özgeçmiş ya da hayat hikâyesi bulamıyorsunuz ne ... Devamını Oku »

Coğrafya Kader midir? “Lion/A Long Way Home”

Kıyıya vuran çocukları görüp görmezden geldiğimiz zamanlardayız. Bazen sadece bir fotoğraf oldu çocuk gülüşleri. Onların gözlerinden akan her damla acının bile sevimli olmasını sağladı. Öyle olsun istedik biz büyükler çünkü. Düşüncesi bile midemizi delecek kadar acı veren şeyler yaşattık çocuklara. Dayısı, amcasıydık; tecavüz ettik. Annesi, babasıydık; birkaç kuruşa sattık onları. Ablası, komşusuyduk; görmezden geldik, hatta kaybettik birçoğunu. Dövemediklerimizi dövdürttük… Hâlen ... Devamını Oku »

Hâlâ Çocuk Kalabilmek İsteyenler İçin “Berepe Ona”

Geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız bir albüm çıktı. Karadeniz müziğine sade ve duru sesiyle yeni bir soluk daha katıldı. Müzik yönetmenliğini Volkan Cebeci’nin yaptığı albümün yapımcılığını İbrahim Doğan kendisi üstlenmiş. Altı şarkılık albümde Lazca ve Türkçe şarkılar; Karadeniz folk müziği, rock ve elektronik seslerle başarıyla harmanlanmış. İlk albümü “Berepe Ona”nın çıkışının ardından İbrahim Doğan’la içimizi ısıtan ezgilerini ve biraz da Karadeniz’i ... Devamını Oku »