Etiket Arşivi: televizyon

“Anne” Olmak Zor

Hemen her gün tecavüz ve taciz vakaları, kadına ve çocuğa şiddet veya çocuk istismarı haberleriyle sarsılıyoruz. Küçücük çocukların maruz kaldıkları vahşet yüreğimizi burkarken, uzmanların bu konudaki raporları ise dehşete düşürüyor. Türkiye’de çocukların %33’ü cinsel istismara uğradığını belirtiyor (dünya ortalaması %20). Vakaların sadece %10-15’i adlî mercilere intikal ettiği hâlde çocuklara yönelik cinsel istismar vakaları son on yılda %125 artmış. Bilinen bir ... Devamını Oku »

Televizyon Kutusu, Diziler ve Uyuşan Beyinler Üzerine

Tek kanallı dönemden çok kanallı döneme geçilmesiyle birlikte dizi sayısında artış yaşandı. Şimdilerde bile unutulmayan “Bizimkiler”, “Süper Baba”, “Perihan Abla” gibi diziler, zamanında oldukça yoğun ilgi görmüşlerdi. Uzun yıllar izlenmiş, kendilerinden sonra yayınlanan diziler için örnek teşkil etmişlerdi. Ama bugünlerde durum farklı. Birbirinin aynı konuların tekrarıyla romantizmi ve aksiyonu bol olan klişe anlatımları, yüzeysel karakterleri, muhafazakâr kadın ve erkek temsillerini, ... Devamını Oku »

İzdivaç Programı Çılgınlığı!

Akşamüzeri hemen hemen her kanalda yayınlanmaya başlayan evlilik programlarını en az bir kere izlemeyen kalmamıştır sanırım. Son yıllarda ekranların baş tacı hâline gelen bu programlar hakkında birçok iddia da ortaya atılıyor ve aynı oranda eleştiriler gelmeye devam ediyor. Bu eleştirilerin en öne çıkanları ise kurgu ve etik dışı arka plan. Ne yazık ki “İnsan ne izlerse odur.” dediğimiz dönemlerdeyiz. Her ... Devamını Oku »

Friends vs. How I Met Your Mother

Televizyon ekranları yıllar boyu onlarca başarılı sitcom’a ev sahipliği yaptı. Bu dizilerde en çok kullanılan konsept ise aileydi kuşkusuz. Seyirci bu kavramı yerden yere vuran “Evli ve Çocuklu”ya (Married With Children) güldüğü kadar onu adeta kutsayan “Bizim Ev” (Full House) gibi örnekleri de bağrına bastı. ‘90’lı yıllara girilirken aile hâlâ önemini korumakla birlikte, ilerleyen teknolojinin toplumlar üzerinde ciddi tesirleri görülmeye ... Devamını Oku »