Etiket Arşivi: Yolcu Tiyatro

Ödül Rekortmeni Oyun “Joko’nun Doğum Günü” Akasya’da

Akasya Kültür Sanat, sahnesini son olarak Türkiye tiyatrosunun ödül rekortmeni oyunlarından “Joko’nun Doğum Günü” ile açtı. Biletleri günler önceden tükenen oyunun yönetmeni Ersin Umut Güler, “Fiziksel eforuoldukça yüksek bir oyunu seyirciyle buluşturuyoruz. Ortak tepki, ‘Oyunu izlerken biz yorulduk.’ şeklinde. Farklı sınıflardan izleyiciler salondan ayrılırken, ‘Aslında bu hayatta ben de Joko’yum!’ hislerini taşıyor. Sürreal olan bu oyunda hem sistem hem de ... Devamını Oku »

Yolcu Tiyatro’dan Yeni Oyun: “Kürklü Venüs”

Geçtiğimiz sezon “Joko’nun Doğum Günü” adlı oyunu ile 13 dalda ödül alan Yolcu Tiyatro’nun yeni oyunu “Kürklü Venüs”, 18 Aralık 2017 Pazartesi (bugün) Baba Sahne’de başlıyor. David Ives’ın yazdığı, Şafak Özen’in çevirdiği ve dramaturjisini yaptığı “Kürklü Venüs”ün yönetmenliğini Ersin Umut Güler yapıyor. Pervin Bağdat ve Ersin Umut Güler’in oynadığı oyunun dekor-ışık tasarımı Cem Yılmazer’e, kostüm tasarımı Özlem Kaya’ya, ses-efekt tasarımı ... Devamını Oku »

Ersin Umut Güler: “Tiyatroya Gelmek Seyirciler İçin Bir Eylem Biçimi”

Fotoğraflar: Sedat Tuncay Uzun soluklu, belki de hiç bitmeyecek bir yoğunluk ve yorgunluğun ürünüdür tiyatro; başlangıç eğrisi ile bitiş çizgisinin birbirinden farklı olmadığı bir yolculuk. Aynı şeyi neredeyse aynı biçimde görebilmek, duygudaş olabilmek, hep beraber gülebilmek veya illa gerekliyse birlikte oturup ağlayabilmek isteyenlerin ümit kapısıdır. Hem şimdilerde paralel evrenlere açılan gerçekçi bir sığınak, yol arkadaşı arayanlara dayanıklı bir tutamak… Ve ... Devamını Oku »

Haldun Dormen’e YEKÜV Vasfi Rıza Zobu Onur Ödülü Verildi

21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı’nın 1998’den bu yana geleneksel olarak düzenlediği Vasfi Rıza Zobu Ödülleri’nde Onur Ödülü bu sene duayen sanatçı Haldun Dormen’e verildi. Vasfi Rıza Zobu Ödülleri 2017’de En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Kadın Oyuncu dallarında ödül alacak isimler ise 12 Nisan tarihinde açıklanacak. 21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı – YEKÜV’ün geleneksel hâle getirdiği Vasfi Rıza Zobu ... Devamını Oku »

“Joko’nun Doğum Günü” Tiyatro Severleri Bekliyor

Yolcu Tiyatro, “Joko’nun Doğum Günü” ile 1 Ekim’de Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde. Fransız yazar Roland Topor’un yazdığı “Joko’nun Doğum Günü”, Mine Kırıkkanat çevirisi ve Ersin Umut Güler yönetimiyle sahneleniyor. Acımasız ve çarpıcı bir kara mizah örneği olan, halkın sırtına oturup işlerini keyifle sürdürenlerle bunlara ses çıkarmayan insanların öyküsünü anlatan oyun 1 Ekim Cumartesi günü saat 20:30’da Kadıköy Barış Manço ... Devamını Oku »