Ayla Algan: “Koroporte’nin Bütün Projelerinde Yer Aldım”

Ayla Algan: “Koroporte’nin Bütün Projelerinde Yer Aldım”

Yusuf Dündar

yusufdundar@zorunlusahne.com

Fotoğraflar: Sedat Tuncay

Ayla Algan, ülkemizin kültür-sanat devinimine durmaksızın katkıda bulunan ve bunu büyük bir özveriyle yapan ustaların en önemlilerindendir. Altmış yılı aşan sanat yolculuğunda belki de sayısını kendisinin bile hatırlamayacağı kadar çok filme, oyuna, projeye imza atmıştır.

2000’li yılların başından itibaren ise, “çocuklar için oyunlu klâsik müzik konserleri” şeklinde özetlenebilecek Koroporte’ye dâhil olmuş ve performanstaki Anlatıcı rolünü üstlenmiştir. Biz de kendisiyle buluştuk; hem Koroporte’nin kendisini hem de son projeleri “Korkunun İzinde”yi konuştuk.

Ayla Algan Koroporte ile nasıl tanıştı?

Bu gösteri topluluğunun kurucusu Yaprak (Sandalcı) hocayla tanışmam “Müzik Yolcuları” vasıtasıyla oldu. Dört yaşındaki çocuklara solfej öğretiyordu. Bir yıl içinde nota okuyordu çocuklar. Koroporte de öyle doğmaya başladı. 2005 yılında kuruldu. O küçük çocuklar büyüdüler, anneleri ve babaları da katılmaya başladı. Ben de onların projelerinde hep Anlatıcı oldum.

Bu grubun özgünlüğü nedir?

Bu grubun özgünlüğü; büyükanneden çocuğa, çocuktan kendi çocuğuna geçen enerjinin özgün ve yaratıcı olmasıdır.

Şimdiye kadar hangi projelere imza attınız ve nasıl dönüşler aldınız?

Koroporte’nin bütün projelerinde yer aldım. Ailelerin içinde büyüdük, yaratıcı olduk, haz duyduk. Seyirci her zaman yanımızdaydı ve alkışımız her zaman çok oldu. İş Sanat’ta sahnelenen “Hayvanlar Karnavalı”, “Bir Sergiden Tablolar”, “Şehrazad”, “Gizemli İpucu – Çıkrık” ve “Korkunun İzinde” gösterilerinde rol aldım. Koroporte’nin bugüne kadar sahnelediği oyunlar ise şunlar: “Hayvanlar Karnavalı”“Bir Sergiden Tablolar”“Ege’den Mitolojik Mırıltılar”, “Ben Kimim?”“Peer Gynt”“Ninnari Ninniler”“Şehrazad ve Binbir Gece Masalları”“Haziran Pervasız”“Gizemli İpucu – Çıkrık” ve “Korkunun İzinde”.

Performansınız hangi sıklıkta ve nerelerde seyircileriyle buluşuyor?

27 Mayıs Pazar (Bugün) 15.30’da Başakşehir Moi Sahne’de seyircilerimizle buluşuyoruz. Sonraki buluşmalarımıza sezonda devam edeceğiz. Program netleştiğinde www.koroporte.com web sayfamızdan duyuru yapılacaktır.

Son projenizin içeriğinden bahsedebilir misiniz biraz?

Eski yapımlar daha klâsikti, çocuklara daha klâsik bir eğitim veren konserlerdi. Bayağı ağırdı; “Peer Gynt” gibi meselâ. Bugünkü oyunlarımız ise özgün, yazımı daha kısa. Bizim masallarımız gibi, kendi kültürümüze uygun. Gerek müzik, gerekse masal olarak anlatımı daha modern masallar diyebiliriz.

27.05.2018

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.