“Ayla”nın Dünya Yolculuğu Toronto Uluslararası Film Festivali’nde Başladı

“Ayla”nın Dünya Yolculuğu Toronto Uluslararası Film Festivali’nde Başladı

Songül Alper

songulalper@zorunlusahne.com

Türkiye’nin Oscar adayı “Ayla”, dünya sinemasının kalbinin attığı 42. Toronto Uluslararası Film Festivali’nde özel gösterimlerle uluslararası önemli dağıtımcıların, sinema sektörünün prestijli isimlerinin ve basının karşısına çıktı. Yönetmen Can Ulkay ve oyuncularından Cade Carradine’ın da katıldığı gösterim sonrasında “Ayla” ayakta alkışlandı.

Savaşın en acılı hâlini evrensel ve zamansız bir sevgi hikâyesine dönüştüren “Ayla”, Oscar’ın habercisi olarak kabul edilen Toronto Uluslararası Film Festivali’nde dünya yolculuğuna başladı. Filmin gösterimine yönetmen Can Ulkay, filmin yapımcılarından Çağlar Ercan ve Elif Dağdeviren’in yanı sıra, “Ayla”nın önemli oyuncularından, Amerikan sinemasının köklü oyuncu ailelerinden Carradine ailesinin parlayan genç yıldızı Cade Carradine da katıldı. Ünlü oyuncu, “Ayla”nın bu özel gösterimi için Los Angeles’tan gelerek film ekibiyle buluştu.

Endüstrinin önemli dağıtımcıları, televizyon/online film alıcılarıyla birlikte sektörün değerli isimleri ve basının karşısına çıkan “Ayla”yı sinema sektörünün önemli isimlerinin yanı sıra, Türkiye’nin Toronto Başkonsolosu Erdeniz Şen ve Kültür Ataşesi Derya Şerbetçi, Güney Kore Toronto Başkonsolosu Kang Jeong-Sig ve Kore’den gelen on kişilik bir heyet de yalnız bırakmadı. Gösterim sonrası ayakta alkışlanan filmin yönetmeni Can Ulkay soruları cevapladı.

Bu gösterimin ardından Güney Kore’den katılan heyetin filmi çok beğenmesi üzerine, özel gösterim olduğu hâlde Toronto’da yaşayan Koreliler de ikinci gün filmi izlemek için salona geldiler. Gösterim sonrasında yönetmen Can Ulkay ve Cade Carradine, Koreli hayranlarını kırmayıp filmin posterlerini imzaladılar.

Gösterimin en önemli sürprizlerinden birisi de Toronto’da yaşayan ve hâlâ hayatta olan Kore gazisi Vahe Bedrosyan’ın da katılımı oldu. Bedrosyan, filmden sonra “Seyircilerin ağladığını gördünüz mü?” sorusu üzerine, “Göremedim; çünkü ben daha çok ağladım. Altmış yıl öncesine gittim. O kadar doğru bir film yapmışsınız ki…” diyerek yanıt verdi.

Kahramanlarının hâlâ hayatta olduğu, yaşanmış bir olayı beyazperdeye taşıyan konusu ve uluslararası çapta oyuncularıyla dünyanın ilgisini daha çekim aşamasından itibaren üzerine toplayan “Ayla”, ilk destek ödülünü Washington’da Türk Amerikan İş adamları Konseyi’nden almıştı.

21.09.2017

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.