Bir Hayal Bir Oyun Yarışması İçin Jüri 25 Eylül’de Toplanıyor

Bir Hayal Bir Oyun Yarışması İçin Jüri 25 Eylül’de Toplanıyor

Kübra Günay

kubragunay@zorunlusahne.com

Zorlu Holding’in bu yıl ikincisini düzenlediği Bir Hayal Bir Oyun Yarışması, hayallerini gerçeğe dönüştürmek isteyen çocuklardan yoğun ilgi gördü. 2017-2018 yılında ilköğretimin üçüncü veya dördüncü sınıfına devam eden öğrencilerin katılabildiği yarışmaya Türkiye’nin dört bir yanından toplam 421 başvuru yapıldı.

Tiyatro ve yazın dünyasının önemli isimlerinden oluşan jüri üyelerinin 25 Eylül’deki toplantısının ardından bu yıl birinciliğe değer görülen hikâye belirlenecek. Seçilen eser tiyatro oyununa dönüştürülerek Dünya Tiyatro Günü’nde Zorlu PSM’de sahnelenecek.

Yarışmada dereceye giren ilk üç esere sırasıyla 10 bin TL, 5 bin TL ve 3 bin TL’lik para ödülü verilirken; jüri değerlendirmesi sırasında ilk onda yer alan hikâyenin sahipleri de Yaratıcı Yazarlık Eğitimi’ne katılarak hikâye yazımı konusunda temel becerilerini geliştirecek. Çocuklar, Yaratıcı Yazarlık Eğitimi ile bir hikâyenin unsurları, karakterlerin yaratılması, olay örgüsünün yapılandırılması ve yaratıcı yaklaşımlar ile metinlerini yazarken her şeyin hayal kurmakla başladığını öğrenecekler. İlk on hikâye ayrıca geçen yıl olduğu gibi bir kitapta toplanarak, Dünya Tiyatro Günü’nde izleyicilere armağan edilecek.

Jüri ekibinde ülkemizde çocuk edebiyatı alanındaki en önemli isimlerden, “Kelime Çocuk Oyunları Atölyesi” isimli tiyatro grubunun da yöneticisi Dr. Asya Çağlar; Dokuz Eylül Üniversitesi GSF Sahne Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hülya Nutku; tiyatro yazarı ve yönetmenliğinin yanı sıra öykü, roman, deneme yazarı olan Özen Yula; yönetmen, oyuncu ve yazar Şahika Tekand; dramaturg Selen Korad Birkiye; çocuk edebiyatının bir diğer önemli ismi ve bu alanda kırka yakın kitabı bulunan Süleyman Bulut; yazar ve senarist Can Yılmaz; tiyatro, sinema ve dizi film oyuncusu, senarist Mert Fırat; yönetmen ve senarist İlksen Başarır; İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali direktörlüğü görevini sürdüren Leman Yılmaz ve Zorlu PSM’nin Genel Müdürü Murat Abbas yer alıyor.

21.09.2017

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.