Bir Sinema Âşığı: Ertem Eğilmez
Ertem Eğilmez

Bir Sinema Âşığı: Ertem Eğilmez

Dilek Kabataş

dilekkabatas@zorunlusahne.com

7’den 77’ye hepimizin çok sevdiği, -kim bilir kaçıncı kez- rastladığımız zaman daha önce hiç izlememiş gibi aynı ilgi ve sevgiyle izlediğimiz Yeşilçam klâsiklerinden büyük bir kısmının yönetmeni, yapımcısı ya da senaristi olan Ertem Eğilmez, Türk sinemasına eşsiz eserler kazandırdı.

1929’da Trabzon’da doğan Ertem Eğilmez, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirir. Mezun olduktan sonra bir süre Moda’da bakkal işletir. Askerlik sonrası ise Refik Erduran ile birlikte bir yayınevi kurar. Mizah dergisi de çıkaran Eğilmez, işler istediği gibi gitmeyince yayıncılığı bırakır.

1961 yılında Efe ve 1964’te Nahit Ataman ile birlikte Arzu Film şirketlerini kurarak sinemacılığa adım atar. Münir Özkul, Erol Günaydın ve Öztürk Serengil’in rol aldığı “Yaman Gazeteci” adlı komedi filmi ile yapımcılığa başlar. 1964’te Fatma Girik ile Öztürk Serengil’in başrollerini paylaştığı “Fatoş’un Fendi Tayfur’u Yendi” ise ilk yönetmenlik denemesidir.

Canım Kardeşim

Canım Kardeşim

“Tatlı Dillim”, “Oh Olsun”, “Yalancı Yârim” gibi popüler aşk filmleri ve geniş izleyici kitlesine hitap eden, kalabalık kadrolu, sevgi, dostluk ve güncel olayları ele aldığı “Gülen Gözler”, “Bizim Aile”, “Köyden İndim Şehire”, “Neşeli Günler” “Tosun Paşa” gibi duygusal güldürüleriyle Türk sinemasında kendi tarzını oluşturur. Genellikle Adile Naşit, Münir Özkul, Kemal Sunal, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Şener Şen, Halit Akçatepe ve Ayşen Gruda gibi efsane oyuncularla çalışan Ertem Eğilmez, romantik komedilerde Filiz Akın, Hale Soygazi, Hülya Koçyiğit, Emel Sayın, Gülşen Bubikoğlu gibi dönemin önemli isimleriyle çalışır; ancak jönü tartışmasız Tarık Akan’dır.  imageSinema biraz da tarihe şerh düşmektir. İşte bu yüzden, filmlerinde seyirciyi güldürürken Türkiye’nin temel sorunlarını ele alarak toplumsal eleştiri yapmayı da ihmal etmez. “Kibar Feyzo”, “Banker Bilo”, “Canım Kardeşim”, “Sultan” ve daha birçok filminde eleştirdiği sorunları bugün hâlâ yaşıyor ve eleştiriyor olmamız ise ironiktir.

İsmi “Hababam Sınıfı” serisiyle özdeşleşen ve romantik komedilerden sıcacık aile komedilerine, tarihî yapımlardan drama kadar her türde filme imza atan Ertem Eğilmez; “Senede Bir Gün”, “Küçük Hanımefendi”, “Süt Kardeşler” gibi roman uyarlamaları ile “Ölmeyen Aşk” ve “Sürtük” gibi yabancı eserlerden başarı ile uyarlanan filmler de çeker.Bir süre sinemadan uzak kalan yönetmen, “Hababam Sınıfı”nı müzikal tiyatro oyunu hâline getirir. Beyoğlu Şan Tiyatrosu’nda sahnelenen müzikal kapalı gişe oynar. 1980-81 sezonunda “Kanlı Nigâr” adlı müzikali sahneye koyar. Bir sinema âşığı olan usta yönetmen, sinemadan fazla uzak kalamaz.

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Bir Millet Uyanıyor” (1967) En İyi Tarihî Film, “Kalbimin Efendisi” (1970) En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Lale Belkıs) ödüllerine lâyık görülürken “Sev Kardeşim” (1972) En İyi 2. Film Ödülü ve “Oh Olsun” (1973) En İyi Senaryo Ödülü kazanır.

Milyarder”, “Mavi Boncuk”, “Salako”, “Boş Çerçeve” ve “Ölmeyen Aşk” filmlerinin senaryolarını yazan Ertem Eğilmez, Türk sinemasının en üretken isimlerinden biridir.

Hasta yatağındayken odasına gelen görüntüleri izleyip ekibini yönlendirerek çektiği ve Türk sinemasının ilk absürt komedisi olarak nitelendirilebilecek “Arabesk” (1988) filminin montajlı hâlini gördükten üç ay sonra hayata gözlerini yumar. Altmış yıllık ömründen geriye ise yönettiği kırk dört, yazdığı beş ve yapımcılığını üstlendiği doksan yedi film kalır. Her biri Yeşilçam klâsiği olmuş ve bir döneme damgasını vurmuş bu filmler, Ertem Eğilmez ismini belki de sonsuza dek yaşatacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.