Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu ile Sadri Alışık Kültür Merkezi Çevre İçin El Ele

Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu ile Sadri Alışık Kültür Merkezi Çevre İçin El Ele

Kübra Günay

kubragunay@zorunlusahne.com

Bosch Ev Aletleri tarafından tiyatronun eğlendirirken öğreten gücünden yararlanarak gelecek nesilleri bilinçlendirme hedefiyle 2008 yılında başlatılan Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, on yıldır Türkiye’yi dolaşıyor. Tiyatro, on yılda 155 bin kişiye ulaşarak çevreye duyarlı nesiller yetiştirilmesine katkıda bulundu. Sadri Alışık Kültür Merkezi Tiyatrosu’nun sahnelediği “La Fonten Orman Mahkemesinde” adlı hayvan ve doğa sevgisi aşılayan ve son olarak Kars’ta sergilenen oyun, Türkiye’nin dört bir yanında ücretsiz olarak sergilenmeye devam edecek.

Türkiye’ye enerji sınıfını getiren ve enerji etiketini kullanan ilk marka olan Bosch Ev Aletleri, öncelikli konuları arasında yer alan su ve elektrik tasarrufu konularını kurumsal sosyal sorumluluk anlayışına yansıttı ve 2008 yılında üç yaşın üzerindeki okul öncesi çocuklar için “Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu Projesi”ni hayata geçirdi.

Bosch Ev Aletleri, bu anlamlı projede 2010 yılından beri Sadri Alışık Kültür Merkezi ile çalışıyor. Çocuklara çevre bilinci, hayvan ve doğa sevgisi aşılamak hedefiyle hazırlanan, Türk Çocuk Edebiyatı’nın en önemli yazarlarından Yalvaç Ural’ın kaleme aldığı “La Fonten Orman Mahkemesinde” adlı oyun, SAKM tarafından sahneleniyor.

2017-2018 sezonunda perdelerini 30 Eylül’de Erzurum’da açan Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, ücretsiz olarak sahnelenen oyunlarını Artvin, Ardahan ve son olarak Kars’ta sergiledi. 2017 yılı sonuna kadar Iğdır, Van ve Bitlis’te sahnelenecek olan oyun; 2018’de Siirt, Batman, Mardin, Diyarbakır, Gaziantep, Adıyaman, Tunceli ve Erzincan’daki küçük izleyiciler ve aileleriyle buluşacak ve bu sezonda toplam on altı ili gezecek.

“La Fonten Orman Mahkemesinde” oyununda, insanların çevreyi koruma konusundaki özensizlikleri ve bilinçsizlikleri nedeniyle gün geçtikçe bozulan doğal döngüye dikkat çekiliyor. Her geçen gün doğadaki düzenin bozulmasından endişelenen hayvanlar, sonunda Aslan Kral’ın tavsiyesine uyarak şehre gidiyor ve kendilerini anlayacak tek insan olan La Fonten’den yardım istiyor. Klâsik La Fonten masallarının yaratıcı bir bakışla yeniden uyarlaması olan oyunda ana fikir olarak, bugünden gerekli önlemler alınmadığı takdirde gelecekte dünyamızın ve dolayısıyla bugünün çocuklarının yaşayacakları olumsuzluklar gösteriliyor. Büyükler olarak anne babaların yaptığı hatalar yüzünden geri dönülmez bir noktaya gelmeden önce, bugünün çocukları uyarılıyor ve onlara her şeyin hâlâ düzeltilebileceği umudu aşılanıyor.

21.11.2017

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.