Erdi Yavuz: “Derdimiz Hep Savaşı Bitirmek Olmalı”

Erdi Yavuz: “Derdimiz Hep Savaşı Bitirmek Olmalı”

Songül Alper

songulalper@zorunlusahne.com

Erdi Yavuz ile oyunculuğu, ilk oyunu “Rulet”i ve Eylül Sahnesi ile devam ettireceği yolculuğunu konuştuk.

Erdi Yavuz’u tanıyabilir miyiz biraz?

1987 doğumlu, Tokat Niksarlıyım. 1989 yılından beri İstanbul’da yaşıyorum. Tekdüze, ortalama bir insanın hayatını idame ettirirken 2009 yılında “Ejder Kapanı” sinema filmi, oyunculuk kariyerimin başlangıcı ve aslında hayatımın yeniden şekillenmesinin sebebi oldu. 2010 yılında başladığım Sadri Alışık Akademi’deki oyunculuk eğitimimi 2012’de tamamladım. Sadri Alışık Tiyatrosu’nda “Bir Kadını Öldürmek” adlı oyun ile profesyonelliğe adım atmış oldum ve “La Fontaine Orman Mahkemesinde” (Sadri Alışık Tiyatrosu), “Market” (Sadri Alışık Tiyatrosu), “Kördövüşü” (Sadri Alışık Tiyatrosu), “Kadıncıklar” (Sadri Alışık Tiyatrosu), “Çanakkale 1915” (Avrasya Sanat Tiyatrosu), “Rulet” (Eylül Tiyatrosu) oyunlarıyla devam ettim. Bu süreçte kamera önünde yer aldığım “Arka Sokaklar”, “Muhteşem Yüzyıl”, “Umutsuz Ev Kadınları”, “Beni Böyle Sev”, “Şubat”, “Köpek”, “Ejder Kapanı”, “İçerde” gibi projeler de oldu. 2017 yılında Eylül Tiyatrosu’nu kurduk. Eylül Tiyatrosu’nun da ilk oyunu olan “Rulet”in hem oyuncusuyum hem de yönetmenliğini yürütüyorum.

Oyunculuk serüveni nasıl başladı?

Oyunculuk serüvenim şu an adı dahi olmayan bir ajansa kayıt olmakla başladı. O dönem “Ejder Kapanı” adlı filmin seçmeleri vardı. O seçmeye katıldım ve filmde Mevlüt karakterini canlandırdım. Sonrasında ise bu işin eğitimini almak gerektiğini düşünerek akademi eğitimi aldım. Mezuniyet sonrasında Sadri Alışık Tiyatrosu’nun kadrosuna seçildim. Böylece başlamış oldum oyunculuğa.

Oyunculuğun yanında yürüttüğünüz bir şey var mı?

Oyunculuğun yanında ileride alt katını sahne yapmayı hedeflediğimiz kafede çalışıyorum. Ülkemizde çok popüler değilseniz maalesef oyunculuğun yanında size para kazandıracak başka bir iş yapmak zorundasınız. Ayrıca “Koca Ayı ile Maşa” adlı çocuk oyununda oyunculuk yapıyorum.

Eylül Sahnesi’nin de kurucularındansınız. Bundan sonra sadece tiyatro ile mi devam edeceksiniz yolunuza?

Ömrüm boyunca birinci önceliğim tiyatro olacak. Bu, sahne önü-sahne arkası olur; fark etmez. Ama tiyatro, hayatımın geri kalan her ânında olacak.

“Rulet” sizin için de Eylül Sahnesi için de ilk oyun deneyimi. Metin seçimi ve oyunu sahneye koyma süreci nasıl oldu?

Biz oyuncular bu mesleği sevdiğimiz için genelde başka kurumların adı altında içimize sinmese de sayısız rollere bürünürüz. Eylül Sahnesi aslında bir kafe. Nisan ayında bu kafeyi gördük ve alt katını sahne yapabileceğimiz hayaliyle devraldık. Henüz bir sahnemiz olmasa da bir prova alanımız mevcuttu. Mayıs ayında başlayarak yüze yakın oyun okudum. Kosta Kortidis’in “Rulet” isimli oyununu da bu süreçte okudum. Bazı araştırmalar sonucunda yazarla iletişime geçtim. Oyunu ilk düşündüğüm cast ile çıkartamadım maalesef. İlk kadroda Başçavuş karakterini oynamasını düşündüğüm arkadaşım, başka oyunda da oynaması ve alınan prömiyer tarihinin çakışması sebebiyle yer alamadı. Biz de başka biriyle yola çıktık. Oyuncu ile Başçavuş karakterinin kimyası bir türlü uyuşmadı ve prömiyere bir hafta kala o arkadaşımız ile de yollarımızı ayırmak zorunda kaldık. Bu esnada oyunun hem yönetimini hem de fazla uzun bir sahnesi olmadığı için Yüzbaşı karakterini çalışıyordum. Oyuna bir hafta kala şu an Yüzbaşı karakterine hayat veren Hüseyin Sinan Çelik ile görüştüm. Başçavuş rolüne bir haftada kimseyi hazırlayamayacağımı düşünerek Sinan’a Yüzbaşı rolünü teklif ettim. Ben de Başçavuş karakterine çalıştım. Binbaşı rolünde başından beri Şakir Gergingöz yer alıyor. Beş günlük zor geçen prova süreci ile prömiyere çıktık. Provalar, dekor, kostüm derken ilk oyuna yorgun ve şanssız başlamış olduk aslında.

“Rulet”; içerik olarak savaş ve sonuçlarını yansıtan, oldukça derin bir metin. Oyunu sahnelerken bu durum zorluk yarattı mı?

Evet. “Rulet” oyununun karakterlerinin hiçbiri öylesine yazılmış karakterler değil. Aslında Kosta Kortidis’in yazdığı oyunlarda öylesine yazılmış bir karakter asla bulamazsınız. “Rulet” oyunundaki karakterlerin iç ve dış çatışmaları psikolojik olarak ve mental açıdan bizi inanılmaz zorladı. Bu yüzden de bir arkadaşımız ile Başçavuş rolüne hazırlanırken yollarımızı ayırmak zorunda kaldık. Karakterin psikolojisini, savaşın verdiği derin duygusal ve psikolojik yaraları bir türlü hissettirememesi, beni onunla bu konuda ayırdı açıkçası. Bir savaşın içinden başka bir savaşa itilmiş iki insanın öyküsü aslında “Rulet”. “Rulet”te aslında “Yaşamak mı yoksa ölmek mi zor?” sorusunun yanıtını arıyoruz.

“Rulet” bir kumar ve insanı insanlıkla sınamaya dair incelikler var.  Bunun için özel bir psikolojik çalışma oldu mu?

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okuyorum. Bu bölümü seçmemin tek nedeni, toplumu sosyolojik ve psikolojik açıdan anlayabilmek ve kavrayabilmek. Sosyolojide psikoloji de vardır. Bu metne çalışırken okuma provaları öncesi hazırladığım on beş maddelik dramaturji sorularını oyuncularıma verdim. Dönemin sosyolojik olaylarını, o dönemde yaşanan ve özellikle orduda vuku bulan psikolojik travmaları uzun uzadıya irdeledik ve bunları oyuncularıma anlatmaya çalıştım. Umarım bunu sahnede yansıtabiliyoruzdur.

“Rulet”i geçtiğimiz günlerde Barış Manço Kültür Merkezi’nde izleme şansı bulmuştuk. Yeni bir oyun takvimi var mı?

Evet. Şu an için net olan tarihler; 4 Ocak Perşembe ve 1 Şubat Perşembe. Her iki günde de saat 20.30’da Cihangir Tatavla Sahne’de yer alacağız. Şubat ayı ortalarında yeniden Barış Manço Kültür Merkezi’nde olacağız.

“Rulet” dışında başka bir oyun hazırlığı var mı?

Aslında önümüzdeki sezon bence Türkiye’nin yazılmış en iyi metnini sahnelemeyi istiyorum. Adı sürpriz olsun; çünkü daha poşeti bile açılmadı.

Son olarak söylemek istediğiniz, birilerine ulaşmasını istediğiniz bir mesajınız var mı?

“Rulet” savaş karşıtı bir oyun. Savaşta kazanan yoktur; iki tarafa da zarar verir. O yüzden dünyanın neresinde olursa olsun, derdimiz hep savaşı bitirmek olmalı.

29.12.2017

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.