Friends vs. How I Met Your Mother

Friends vs. How I Met Your Mother

Emel Kabataş

emelkabatas@zorunlusahne.com

Televizyon ekranları yıllar boyu onlarca başarılı sitcom’a ev sahipliği yaptı. Bu dizilerde en çok kullanılan konsept ise aileydi kuşkusuz. Seyirci bu kavramı yerden yere vuran “Evli ve Çocuklu”ya (Married With Children) güldüğü kadar onu adeta kutsayan “Bizim Ev” (Full House) gibi örnekleri de bağrına bastı. ‘90’lı yıllara girilirken aile hâlâ önemini korumakla birlikte, ilerleyen teknolojinin toplumlar üzerinde ciddi tesirleri görülmeye başlıyordu. “Bireyselleşme” olgusu zihinlerimize kazık çakıyor, bundan nasibini alan dizilerin de çehresi değişiyordu. Artık büyük şehirlerde yalnız yaşayan karakterler ve arkadaşlarının başlarından geçen komik olaylar konuk oluyordu evlerimize. Birbirinden matrak dört arkadaşın sıra dışı günlük yaşamını konu alan “Seinfeld”in gördüğü büyük ilgi, bundan sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağının habercisiydi belki de. Reyting rekorları kıran dizi, ilerleyen yılların iki fenomeninin de atası kabul edilecekti. Bunlardan ilki, 1990’ların ilk yarısında yayınlanmaya başlayan ve kültürel etkileri üniversitelerce araştırma konusu yapılan “Friends” idi. 2000’lerin ortasında bayrağı devralan “How I Met Your Mother” (HIMYM) ise bir yandan “Boynuz, kulağı geçti.” iltifatlarına mazhar oldu, diğer yandan “Friends”i taklit ettiği yönünde eleştirilerle karşılaştı.

Öncelikle, tarafsız gözle bakan herhangi biri “HIMYM”ın “Friends”den ödünç aldığı bazı noktaları fark edecektir. New York’ta yaşayan 20’li yaşlardaki bir grup arkadaşın iş ve aşk hayatları şeklinde ifade edebileceğimiz yaratıcı fikir bunlardan ilk göze çarpanı. Her iki dizinin fikir babaları da senaryoyu yazarken kendi hayatlarından yola çıktıklarını ve aynı şeyleri birçok insanın yaşadığını söylüyorlar. Yani fikrin pek de orijinal olmadığı ortada. Nitekim aynı konunun daha önce “Seinfeld”de farklı bir biçimde işlendiğini biliyoruz. Dolayısıyla, “HIMYM”ın “Friends”den kopya çektiği iddiasını temellendirmek için biraz daha derine inmek gerek.

Mukayeseyi bir adım öteye taşıdığımızda karakterler devreye girer. “Friends”de ana karakter sayısı altı iken “HIMYM”ın esas kadrosu beş kişiden oluşur. İlkinde Ross, ikincisinde ise Ted; sıkıcı, inek ve ukalâ olmasının yanı sıra -her nasılsa- yakışıklılığıyla dikkat çeker. Ross ve Ted’in üniversitede tanıştıkları kankaları (Chandler&Marshall) en az bu ikili kadar ortak yöne sahiptirler. Yüksek maaşlı işlerini idealleri uğruna bırakan Chandler ve Marshall’ın fotoğraflarda asla iyi çıkmamaları, tesadüfle açıklanamayacak kadar spesifik bir benzerliktir. Bunların eşleri (Monica&Lily); anaç, kontrol düşkünü ve takıntılı kişilikleriyle benzeşirler. Ayrıca çok istemelerine rağmen her iki çift de çocuk sahibi olmakta sorunlar yaşar. Her arkadaş grubunun vazgeçilmezi olan çapkın ve olgunlaşmamış erkek kontenjanını “Friends”de Joey, “HIMYM”da Barney doldurur. Kariyer odaklı ve ev işlerinde beceriksiz kadın (Rachel&Robin), ekibe son katılan üyedir. Bu karakter, kısa bir süre grubun çapkınıyla yakınlaşmakla beraber, baştan beri gelgitlerle dolu bir aşk yaşadığı adamda (Ross&Ted) karar kılar.

Karakterler arasında bire bir örtüşmeler olduğu gibi geçişmeler de söz konusudur. Örneğin; “Friends”in acayip tipi Phoebe’nin “HIMYM”da tam karşılığı bulunmasa da Lily bazı tuhaflıklarıyla onu anımsatır. Chandler’ın reklâmcı olmadan önceki mesleği arkadaşları için birkaç sezon boyunca muamma olarak kalırken Barney’nin ne iş yaptığını –muhtemelen kendisi de dâhil- kimse bilmez. Bir diğer örnek de Joey ile Robin’dir. Joey bir pembe diziyle şöhreti yakalayana kadar küçük rollerde sürünüp eleştirmenlerin hışmına uğrarken Robin ulusal bir televizyonda iş bulmadan önce yerel kanallarda sabahın 4’ünde haber sunar, bazen de canlı yayında rezil rüsva olur.

“Friends” ile “HIMYM”ın bir diğer ortak noktası da olayların geçtiği yerlerdir. Karakterler nadiren çalışma ortamlarında, çoğu zaman yaşadıkları apartman dairelerinde (belli bir karakterin evi öne çıkar) ya da grup olarak sürekli takıldıkları mekânda görülürler. Dizilerden ilkinde buluşma noktası bardan bozma bir kahve dükkânı olan Central Perk iken ikincisinde MacLaren’s adlı bardır. Aşağı yukarı aynı mekânların kullanılması bazıları tarafından taklit savını güçlendirecek bir unsur olarak gösterilse de durum komedisinin doğası gereği bunun bir bakıma kaçınılmaz olduğu söylenebilir.

Elbette iki dizi arasındaki benzerlikler yukarıda değindiğimizden çok daha fazla. Buna rağmen hitap ettikleri seyirci kitlesi aynı ölçüde homojen değil. Bilindiği üzere, “Friends” fanları ‘90’lı yıllarda yaşanan değişime bizzat tanıklık ettiler. Başlangıçta ev telefonu kullanıp yalnızca telesekreterini kontrol eden karakterler ilerleyen yıllarda birer cep telefonu edinirken ve artık dizüstü bilgisayarda e-postalarına bakarken gerçek hayatta izleyicilerin yaşadığı süreç bundan farklı değildi. Devasa boyutları ve antenleriyle telsiz görünümündeki cep telefonları o sıralar sadece konuşmaya yaradığı için fotoğraf albümleri yaygındı. Bu yüzden Monica fotoğraflarını histerikçe sınıflandırıp albümünü düzenlerken kimimiz onda kendini buluyordu. ‘90’ların ikinci yarısından sonra dünyaya gelenler içinse bunlar pek bir anlam ifade etmiyordu. Onlar teknolojinin her şeyi avuç içinden biraz büyük olan akıllı telefonlara sığdırdığı bir döneme aitlerdi. “Friends” devri kapanmış, “HIMYM” onun tahtına göz dikmişti. Yeni nesil kendi döneminin dizisi olan “HIMYM”a tutkundu ama dizinin izleyicileri onlardan ibaret değildi. “Friends” kuşağı, dizi bittikten sonra meydana gelen baş döndürücü gelişmelere de şahit olmuştu. Dolayısıyla, “HIMYM”ı gençler kadar onlar da takip ettiler. Böylece dizi, selefinden daha geniş bir kitleyi kapsamış oldu. Fakat “Friends” hayranlarının “HIMYM”ı aynı oranda sevdiklerini söylemek yanlış olur. Zira “Friends”, dostluğun önemini göstererek aile kavramına yeni bir tanım getiren ilk örnekti ve seyirciyle arasında asla kopmayacak bir duygusal bağ kurulmuştu. Dizide tamamı aynı ağırlığa sahip altı karakterin her biriyle özdeşleşebilir, bu sıcacık hikâyede kendinizden birçok şey bulabilirdiniz. “HIMYM” içinse aynı şeyleri söylemek mümkün değil ve Z kuşağının bu zevkten mahrum kalması onlar adına üzücü.

Sonuç olarak; hem “Friends” hem de “HIMYM” milyonların sevgisini kazanmış iki fenomen olarak akıllarda kalacak ve haklarında daha çok şey yazılıp çizilecek. Yapılan karşılaştırmalar belki gözden kaçan başka benzerlikleri ortaya koyacak. “Hangi dizi daha iyiydi?” sorusu bir süre daha kafaları kurcalamaya devam edecek. Ancak bir gerçek asla değişmeyecek: “Friends”, türünün ilk örneği; onunla kıyaslanmak da ardından gelenlerin değişmez kaderi.

30.09.2016 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.