Her Yazın Bir Kışı Vardır: Bodrum Masalı

Her Yazın Bir Kışı Vardır: Bodrum Masalı

Cem Patlakcı

cempatlakci@zorunlusahne.com

Kanal D’de şimdiye kadar dört bölümü yayınlanan “Bodrum Masalı” her perşembe televizyon izleyicisiyle buluşmaya devam ediyor. Bir yaz dizisi olarak karşımıza çıkan yapım, izleyicilerin ilgisine bakılırsa ikinci bir “İstanbul Masalı” olarak kışın da devam edecek gibi görünüyor.

Yapımcılığını Erol Avcı’nın üstlendiği dizinin başrollerinde Timuçin Esen (Faryalı), Şevval Sam (Yıldız), Murat Aygen (Evren), Alperen Duymaz (Ateş), Dilan Çiçek Deniz (Su) ve “Survivor” yarışmasında şampiyon olan Hilmi Cem İntepe (Kelebek) yer alıyor. Dizinin yönetmenliğini Mehmet Ada Öztekin yaparken senaryo ise Başar Başaran ile Emre Özdür ikilisinin eseri.

Dizi kısaca; Evren’in ailesiyle birlikte İstanbul’da zengin bir hayat sürerken iflas etmesini ve çocukları Ateş ve Su ile eşi Yıldız’ın Bodrum ilçesindeki babadan kalma küçük bir eve yerleşmelerini, burada yeni bir hayata başlamalarını konu alıyor.

Dizi hakkında bir şeyler söylemek gerekirse; öncelikle Nurgül Yeşilçay’ın, “‘Bodrum Masalı’nı yok eden, kaşları çılgınca alınmış kadınsı erkek karakterler derim.” tweetindeki gibi kıldan tüyden işlerle uğraşmak yerine, bu genç oyuncuların ekrana nasıl bir enerji yansıttıklarına bakacağız. Dizideki gençlerden Ateş karakterini canlandıran Alperen Duymaz’a dikkat ettiğimizde kafasına koyduğunu yapmaya çalışan, ismi gibi ateşli ve biraz agresif bir tip olarak karşımıza çıktığını görüyoruz. Hatta dış görünüşü ve tavırlarıyla “Öyle Bir Geçer Zaman ki” dizisindeki Mete karakterinden aşina olduğumuz Aras Bulut İynemli’ye benzerliği dikkatlerden kaçmıyor. Bunun yanı sıra Dilan Çiçek Deniz de canlandırdığı Su rolüyle anne ve babasının arasını bulmaya çalışan, genç ve su gibi temiz kız rolünde oldukça iddialı. Fakat her nedense Şevval Sam’ın oyunculuğunun bu dizide biraz donuk olduğunu görüyoruz. Bu bakımdan da Faryalı karakterini fazlasıyla dolduran Timuçin Esen’in yanında sönük kaldığını söyleyebiliriz.

Bilirsiniz ki her dizi veya filmin birkaç kötü karakteri mutlaka bulunur. Bu dizide ise bizi kötü karakterlerden sadece biri etkiliyor. O da Uzay karakteri ile adeta şeytana pabucunu ters giydiren, ten rengi, saçları ve havasıyla Nuri Alço’yu anımsatan fakat kendine has üslûbuyla ondan ayrılan Serhat Onay. Dizideki başarılı performansına bakarak oyuncuyu gelecek projelerde de görmek istediğimizi rahatlıkla belirtebiliriz.

Ayrıca dizinin sadece genç kitlelere hitap etmediğini görüyoruz. Yetişkinleri de içine alarak onların sorunlarına da eğilmesi senaryoyu güçlü hâle getiriyor. Yönetmen Mehmet Ada Öztekin’in ise genç oyuncuları doğru bir şekilde yönlendirdiğini düşünüyoruz. Hırs, intikam, aşk, bencillik, şımarıklık, çalışkanlık, arkadaşlık vb. konuları zengin ve orta hâlli gençlerin yaşamları üzerinden seyirciye aktarmaya çalışan yönetmen, bu konuda gayet başarılı. Lâkin dizinin olumsuz yönleri de yok değil. Meselâ; tesadüfen karşılaşılan olaylar bazı sahnelerde oldukça yapmacık ve zorlama duruyor. Bunun dışında dördüncü bölümde yer alan, küçük bir bavulun deniz kıyısına doğru fırlatıldığı sahneden bahsetmek isteriz. Dolu bir bavul denize atıldığında belli bir süre sonra batar. Bu, herhangi bir seyircinin bileceği basit bir fizik kuralıdır. Dolayısıyla bunu bilmek için mühendis olmaya gerek yok. Denize atlayarak bavul yüzeyden çıkarılacağına denizin dibine dalarak daha gerçekçi bir sahne çekilmeliydi. Bu tür konulara dikkat etmekte fayda var.

Sonuç olarak; “Bodrum Masalı”, bir masaldan öte hayatın birçok gerçeğini içinde barındıran, aynı su gibi tatlısı ve tuzlusuyla farklı hisler uyandıran güzel bir dizi olarak dikkat çekiyor.

Umarız televizyon kanalları yaz aşkı, yaz dizisi gibi sendromlardan kurtulur ve böyle beğenilen dizilerle yollarına devam ederler.

20.09.2016

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.