Hikâye İçinde Hikâye: N’olur Ayrılalım

Hikâye İçinde Hikâye: N’olur Ayrılalım

Dilek Kabataş

dilekkabatas@zorunlusahne.com

Fox Tv’nin ilk iki bölümde farkını ortaya koyarak zirveye yerleşen yeni dizisi “N’olur Ayrılalım”ın senaryosunu Ayşe Ferda Eryılmaz ve Nehir Erdem kaleme alıyor. Yapımcılığını SinegrafOsman Sınav’ın üstlendiği dizinin yönetmeni ise Yusuf Ömer Sınav.

Program formatı “Truman Show”, hikâyesi ise “Good Luck Chuck” filminden uyarlanan dizide; kendisini terk eden her sevgilisi hayatının aşkını bulup evlenen ve modern Telli Baba olarak anılan belgesel yönetmeni Ulaş, Ulaş efsanesini televizyon şovuna dönüştürmeye çalışan Turgay ve Ulaş’ı kendisine âşık edip sonra ondan ayrılarak Turgay ile yakınlaşma hayali kuran Azize’nin eğlenceli hikâyesi anlatılıyor.

Romantik komedilerde öykü baştan bellidir; önemli olan, onun nasıl anlatıldığıdır. “N’olur Ayrılalım” dizisinin ana konusu, bildiğimiz aşk üçgeni. Diğer yaz dizilerinden ayrıldığı nokta ise -eğer iyi anlatılabilirse- televizyon dünyasını, şov programlarının mutfağını medya çalışanları açısından anlatacak olması.

Bir süredir dizilerimizde sevimli, sakar, biraz silik ama dürüst ve duygusal esas kadın modası var ve seyirci böyle kızlardan bıkmış durumda. İzleyiciye masalsı bir aşk hikâyesi izletmek isteyen Turgay’ın şovu için seçtiği esas kız Azize de böyle bir karakter. Ancak hikâye içinde hikâye anlatan “N’olur Ayrılalım” öyle iyi kurgulanmış ki Nilay Duru’nun oyunculuğu ile daha da sevimli olan Azize seyircinin gönlünü fethetti. Bununla birlikte abartılı karakterlerle absürt komedi tadı veren, aşkı, romantizmi, komediyi ve dramı başarı ile harmanlayan dizi, akıcı diyalogları ve hiç düşmeyen temposu ile seyirciyi ekran başına kilitlemeyi başardı.

Reyting bağımlısı, bencil Turgay (Gürgen Öz), idealist ve yakışıklı esas oğlan Ulaş (Aras Aydın), esas oğlanın kankası Temmuz (Nilperi Şahinkaya), Azize’ye olan aşkını içinde yaşayan kameraman Efe (Hüseyin Gülhuy) gibi üzerinde çok çalışılmış karakterler ve onları başarı ile canlandıran oyuncular diziyi zirveye çıkaran önemli unsurlar. Kapitalizmi eleştiren, toplumsal yaralarımıza parmak basan ve mesajlarını komik bir dille vermeyi tercih eden dizi, satır aralarını okumayı seven izleyicilerin de ilgisini çekti. Geleneklerine bağlı Yusuf (Osman Karakoç) ile başına buyruk Temmuz’un hem hüzünlü hem de komik öyküsü diziyi renklendirirken, birbirine düşman aileler ve zoraki evlilik ise şimdilik komedi unsuru olarak kullanılsa da ilerleyen bölümlerde dram olarak kullanılabilecek ve diziyi güçlendiren yan hikâyeler.

Azize gerçekleri nasıl anlayacak? Anladığında ne yapacak? Ulaş, aşkının bir yalan olduğunu öğrendiğinde ne yapacak? Nasıl toparlanacak? Efe susmaya devam mı edecek? Her şeyi bilen kişi olarak olayların çözümüne mi yoksa daha da karışmasına mı çalışacak? Dizi yeni başladı ve bu soruların cevapları yavaş yavaş ortaya çıkacak.

Sonuç olarak; senaristler romantizmin dozunu iyi ayarlar, oturttukları bu gerçekçi dili bozmaz, yakalanan tempoyu düşürmeden aynen devam eder ve Turgay’ı Azize’ye âşık etmek gibi yanlışlar yapmazlarsa kış sezonunda da devam edecek, sabırsızlıkla beklenen, güzel bir dizimiz oldu.

Bu sıkıntılı günlerde birkaç saatliğine bile olsa izleyiciyi gündemden alıp götüren “N’olur Ayrılalım” ekibinin emeğine sağlık…

28.07.2016

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.