“Kassandra” Seyirciyle Buluşuyor

“Kassandra” Seyirciyle Buluşuyor

Songül Alper

songulalper@zorunlusahne.com

Krops Tiyatro’nun yeni oyunu “Kassandra”, 8-9-17-30 Kasım tarihlerinde Endlessart Taksim’de saat 20.30’da seyircisiyle buluşuyor.

Bizler kafamızda cümleler, içimizde kıpırtılar, sesler, görüntüler, haykırışlarla adımıza Krops Tiyatro dedik geçen sene. Hasat anlamına gelen Krops’u seçtik, seyircilerimizle beraber düşünmenin, eylemenin, umudun hasadını yapalım dedik. Çünkü inanıyoruz ki tohum varsa hasat mümkündür.

Bu sene de ünlü Alman yazarı Christa Wolf’un “Kassandra” anlatısından yola çıktık. On yıl süren Truva savaşı bitmiş, savaşı Yunanlılar kazanmış, Truva yerle bir olmuş, bütün erkekler savaşta ölmüş ve kadınlar köle olarak Yunanistan’a getirilmiştir. Truva prensesi ve Apollon rahibesi, kâhin Kassandra, Yunanlı komutan Agamemnon’un kölesi olarak Myken’e gelir ve onun sarayına girmeden önce çağrışımlar, hatırlamalar ve kehanet yetisiyle geçmişi, şimdiki zamanı ve geleceği anlatır.

Ünlü Alman yazarı Christa Wolf, “Kassandra” anlatısıyla mitolojik bir figürü gömülü yerinden çıkarıp ona kendi yorumunu da katarak, bize geçmiş ve gelecek arasında bir köprü kurar. Tanrı Apollon’un âşık olduğu prenses Kassandra, aşkına karşılık Apollon’dan geleceği görme yetisini ister. Apollon bunu Kassandra’ya verir; ancak Kassandra sonra vazgeçer ve kendini tanrıya vermeyi reddeder. Buna öfkelenen Apollon onu cezalandırır. Kassandra geleceği görecektir ama kimseyi inandıramayacaktır.

“Ben kimim ki size geleceği söyleyeyim, ben sadece akıl yürütüyorum.” der Kassandra. Geleceği görmek, okumak ve değerlendirmek için kâhin olmak mı gerekir? Geleceğe dair umut var mıdır? Etkin bir eylem midir umut yoksa edilgen bir bekleyiş mi?

Künye:

Yazan: Christa Wolf

Çeviren: İlknur İgan

Sahneye Uyarlayan ve Yöneten: Dilek Güven

Oyuncular: Öykü Candanadam, Özlem Aktaş, Özlem Durmaz

Yönetmen Yardımcısı: Nurullah Kaya

Koreograf: Tuğba Özkul

Müzik: Emin Serdar Kurutçu

Işık: Yüksel Aymaz

Dekor-Kostüm: Rabia Kip, Sedat Çiftçi

Reji Asistanları: Emsal Yeşilbingöl, Zerrin Demirkıran

Biletler gişe ve Biletix’ten temin edilebilir.

Rezervasyon: (0212) 232-80-80

Endlessart Taksim: Elmadağ Cad. No: 28 Taksim-İstanbul

05.11.2018

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.