Katerina Kovalchyk: “Oscar’ım İçin Geliyorum”

Katerina Kovalchyk: “Oscar’ım İçin Geliyorum”

Emel Kabataş

emelkabatas@zorunlusahne.com

Katerina Kovalchyk, 2015’te Saint-Petersburg Devlet Tiyatro Akademisinden mezun olan ve umut vaat eden genç bir aktris. Kovalchyk, oyunculuk kariyerine tiyatro sahnesinde başladı. Daha sonra iki uzun metrajlı filmde yer almak üzere ABD’ye gitti. 2016’da daha sık göreceğimizi tahmin ettiğimiz yetenekli oyuncu bize kısa bir röportaj verdi.

Öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Katerina Kovalchyk kimdir?

Katerina Kovalchyk, aktris olma hayali kuran biri. 22 yaşındayım ve Sanat ve Tiyatro Akademisindeki eğitimimi yeni bitirdim. Şu anda dünyanın her yerinden birçok film daveti alıyorum.

Oyuncu olmaya ne zaman karar verdiniz? Size bu mesleği seçtiren neydi?

16 yaşıma bastığımda, ilk kez kafamda aktris olmakla ilgili bir düşünce belirdi. O zamana kadar oyuncu olmanın ne demek olduğunu tam olarak anlayamamıştım; bu yüzden yalnızca başarılı ve ünlü olmak istiyordum. Bir süre sonra, uzun bir çalışmadan sonra, Akademide okurken rol yapmayı ve dünyamıza büyük bir şey getirmeyi aslında ne kadar çok istediğimi fark ettim. İnsanlara gerçekten tecrübe etmek istedikleri, tatmak istedikleri duygu ve hisleri vermeyi (istediğimi fark ettim).

Şimdiden portföyünüzde 5 tiyatro oyunu ve 2 sinema filmi var ve daha 23 yaşında bile değilsiniz. Oldukça yoğun olmalısınız. At binme ve hokkabazlık gibi hobilerinize harcayacak yeterince zamanınız oluyor mu?

Tabii ki çok yoğunum ama daima hepsine yetişmeye çalışıyorum. Bazen hobilerim rollerimle birleşiyor. Örneğin; “The Private”i çekerken, atları ve ata binmeyi içeren sahneler vardı. Böylece, en sevdiğim yaratıklara binerek harika bir zaman geçirdim!

Biyografinizde uzmanlık alanınızın hem tiyatro hem de sinema olduğu yazıyor. İkisinin arasında seçim yapmak zorunda kalsanız hangisini tercih ederdiniz?

Oh, elbette bu benim için çok zor bir seçim olurdu; çünkü hem sinemaya hem de tiyatroya bayılıyorum. İkisini farklı şekilde seviyorum. Bunlar, iki çok farklı istikamet. Fakat kalbim sinemaya ait. Benim için sinema olağanüstü bir imkânsız duygular dünyası!

Duyduğumuza göre, ABD’deki ilk projeniz olan “The Private” filmine yönetmenle sosyal medya aracılığıyla iletişim kurarak dâhil olmuşsunuz. Bunun nasıl olduğunu anlatır mısınız?

Evet, bu doğru! Bunun ilginç bir tesadüf olduğunu düşünüyorum. John Coulter, benim başka -kendisinin bilmediği bir dildeki- bir film projesi için katıldığım seçmeden bir parça görmüş ve güzel filmi için benim en iyisi olacağıma derhal karar vermiş.

“The Private” tarihi bir dram ve siz bu filmde erkek kılığına girerek savaşa katılan bir kadını canlandırıyorsunuz. Bu rol için Amerikan İç Savaşı ile ilgili araştırmalar yaptığınızı biliyoruz.  “Gone With the Wind” filmi/romanı haricindeki bilgi kaynaklarınız nelerdi?

Her film projesi için, araştırmaya yapabildiğim kadar çok zaman harcıyorum. “The Private”ten önce “Soğuk Dağ” (Cold Mountain), “Zafer” (Glory), “Gettysburg”, “Er Ryan’ı Kurtarmak” (Saving Private Ryan) ve diğer pek çok filmi inceledim. Ayrıca, İç Savaş tarihine çalıştım ve İç Savaş’taki kadınlara ilişkin çok şey öğrendim. Harika bir belgesel keşfettim: Ken Burns tarafından hazırlanan “İç Savaş” (The Civil War). Bu belgesel bana çok yardımcı oldu.

İkinci projeniz, aksiyon-bilimkurgu tarzındaki “The Souldier”. Şu ana kadar rol aldığınız filmler size gerçek hayatta gözlem yapma fırsatı sunmamış gibi görünüyor.  “The Souldier”daki rolünüze nasıl hazırlandınız?

Evet, haklısınız. İç Savaş ortamından doğruca geleceğe, bilimkurguya atladım. Ama savaş, zamanlar ve mekânlar karşısında hep aynı. Silahlar değişiyor, acı ise aynı kalıyor. Bu proje için yönetmenle birlikte günlerce, haftalarca hazırlandık. Bunun yanı sıra, bulabildiğim her şeyle, kendim birçok araştırma yaptım.

Sizin için sırada ne var? Yakın gelecekteki planlarınız nelerdir? “Oscar’ım için geliyorum” diyorsunuz. Bu, kısa vadeli olanlarınızın arasında mı yoksa uzun vadeli bir plan mı?

Şu anda ikisi de Los Angeles’ta çekilecek iki yeni proje üzerinde çalışıyorum. Size bütün sırları söyleyemem ama göreceksiniz. Oscar tabii ki benim kısa vadeli planım!

Başarılar diler, teşekkür ederiz.

http://KaterinaKovalchyk.com
https://instagram.com/katerinakovalchyk/
https://www.facebook.com/k.kovalchyk
http://www.youtube.com/channel/UCNtsq8gDG90vAvLcqBmtFWw

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.