Korkutmayan Korku Filmi: Dehşet Treni

Korkutmayan Korku Filmi: Dehşet Treni

Cem Patlakcı

cempatlakci@zorunlusahne.com

Ortaçağ Avrupa’sı kurt adam hikâyeleriyle doludur. Kurt adam, yani insanın bir nevi hayvana dönüşmesi fikri her ne kadar sessiz sinemayla birlikte gündeme gelse de -1941 yapımı “The Wolf Man” hariç- ‘80’lerden sonra çevrilen filmler sayesinde seyircilerin gönlünde yer bulabilmiştir. İnsan, yaradılış gereği hem iyiliği hem de öfkeyi içinde barındırır ve hangisini daha çok beslerse o yöne doğru yol alır. Öfke öyle bir şeydir ki bazı insanları canavara bile dönüştürebilir. İşte bu durumun farkında olan yapımcılar ve senaristler, insanın içindeki bu canavara bir isim bulmakta gecikmemişlerdir. Onu fantastik öğelerle de besleyerek kurt adam efsanesinin yolunu açmışlardır.

Yönetmenliğini Paul Hyett’ın üstlendiği “Dehşet Treni” (Howl) de bu kurt adam efsanelerinin bir başka versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Mark Huckerby ve Nick Ostler’ın kurt adam için değişik bir hikâye arayışı, bu senaristleri trenin vagonlarına kadar sürüklemiş gibi görünüyor. Ayrıca dünyaya gelen her insanın bir gün yolcu olacağı düşüncesinden de etkilenmişe benziyorlar. Bu düşüncenin etkisiyle olsa gerek, kurt adamları tren yolcularının üstüne Azrail gibi salarak bu durumdan iyi bir korku filmi çıkarmayı hedeflemişler.

Ed Speleers, Holly Weston, Shauna Macdonald gibi isimlerin oyuncu kadrosunda yer aldığı film, trende görev yapan Joe’nun tam eve gitmek üzere hazırlanırken son bir sefere daha çıkması gerektiğini öğrenmesiyle başlıyor. Zaten beklediği terfiyi de alamayan Joe, son dakikada çıkan bu göreve sinirleniyor ama görevi kabul etmekten başka çaresi kalmıyor. Hostes Ellen’ın de aynı gece mesaiye kalması Joe’ye biraz moral olurken gecenin ilerleyen saatlerinde trenin bir hayvana çarparak arıza yapması, gerilim ve korku dolu dakikaların başlangıcı oluyor.

Dehset Treni 2016 türkçe dublaj tek link hd indir

“Dehşet Treni”; korku ve gerilim yönü zayıf ama diyalog bakımından zengin bir film. Trenin arıza yapmasından sonra oyuncuların sergiledikleri tavırlar ve hayatta kalma çabaları çok iyi kurgulanmış. Özellikle yaşlı çiftin bağlılıkları ve birbirlerine duydukları sevgi, boşanmaların hızla arttığı günümüzde gelecek nesillere örnek olabilecek nitelikte. Ayrıca yaşlıların giderek bilgeliğini kaybettiği ve dışlandığı günümüzde yaşlı bir yolcunun kontrolü ele alarak akıl hocalığı yapması ve diğer yolcuları rahatlatması genç seyircilere açık bir mesaj niteliği taşıyor.

Filmin belki de en dikkat çeken yönü, iki elin parmaklarını geçmeyen yolcu sayısı. Böyle bir filmde dehşet ve panik anlarının seyirciye yansıtılması için yolcu sayısı göstermelik de olsa fazla tutulabilirdi. Fakat ne yazık ki film,  gece yarısı büyük şehirlerde tek tük yolcu taşıyan bir metronun görüntüsünü hatırlatmaktan öteye gidemiyor. Anlaşılan; film şirketi senaryoyu yönetmenin eline tutuştururken kısıtlı bir bütçeye sahip olduklarını yönetmene özelikle hissettirmiş. Paul Hyett da birkaç oyuncu, bir tren ve kurt adam olmaya ikna ettiği bir-iki figüranla, süreyi de fazla uzatmadan, 89 dakika gibi kısa bir sürede filmi tamamlamış.

Dehset Treni 2016 türkçe dublaj tek link hd indir

Karanlık bir ortam, arıza yapan bir tren, sisli bir hava, esrarengiz bir orman, ani hareketler, dolunay ve kurt adamları bir araya getirerek bir korku filmi oluşturulabilir. Lâkin tüm bunlarla modası geçmiş  ‘80’li yılların filmleri tekrar edilmiş olur. İnsanlar korku filmine korkmak için giderler, sahnelerin komikliğine gülmek için değil. “Dehşet Treni” her ne kadar korku filmi olarak vizyonda yerini alsa da iyi bir lunaparkta korku trenine binmek daha korkutucu olabilir. Seyirciyi yerinden hoplatacak bir film olmadığı gibi, bizi korkutmamasından korktuğumuz bir film olarak hafızalarımızda yerini alacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.