“Ölüm Alfabesi” Başa Sarıyor: “Kötülüğün Başlangıcı”

“Ölüm Alfabesi” Başa Sarıyor: “Kötülüğün Başlangıcı”

Emel Kabataş

emelkabatas@zorunlusahne.com

ABD’de 21 Ekim’de vizyona giren “Ölüm Alfabesi: Kötülüğün Başlangıcı” (Ouija:  Origin of Evil) bugün Türkiye’deki sinema salonlarında yerini aldı. 2014 tarihli “Ölüm Alfabesi”nin (Ouija) öncülü olan doğaüstü korku filmini, Jeff Howard’la birlikte senaryoda da imzası bulunan Mike Flanagan yönetiyor. Oyuncu kadrosunda ise Elizabeth Reaser, Annalise Basso, Lulu Wilson ve Henry Thomas gibi isimler yer alıyor.

Yıl 1967’dir. Los Angeles’ta yaşayan Zander ailesinin babası yakın zamanda ölmüş, eşi Alice ve çocuklarını ekonomik sıkıntılar içerisinde bırakmıştır. Dul kadın, iki kızının yardımıyla hileli ruh çağırma seansları düzenleyerek evin geçimini sağlamaya çalışmaktadır. On beş yaşındaki Lina (Paulina), bir arkadaşının evinde annesinin işini farklı bir yöntemle yapan Ouija adlı masa oyunuyla tanışınca numaralarını çeşitlendirmek için ondan yararlanmayı önerir. Fakat öngöremediği bir şey vardır. Küçük kardeşi Doris oyunun üç kuralından birini (Asla yalnız oynama!) ihlâl ederek kötü bir ruh tarafından ele geçirilecek ve oturdukları evin korkunç sırrını ortaya çıkaracaktır.

İzleyenler bilir; ilk filmde, çatıda bulduğu eski Ouija’yı çıkarıp öfkeli bir ruhu serbest bıraktıktan sonra gizemli bir şekilde ölen genç kız ve oyun vasıtasıyla onunla temas kurmaya çalışan arkadaşlarının başına gelenler anlatılıyordu. Bu kez geçmişe giderek her şeyin nasıl başladığını öğreniyoruz. Dağıtımcı Universal şirketinin 1963-1990 arası kullandığı eski logo, daha girişte izleyiciyi bekleyen nostaljik atmosferi haber veriyor. Sonbahar tadındaki sinematografi ile vintaj görünümlü dekor ve kostümler hikâye evreninin inandırıcılığına katkı sağlıyor. Hem uzaktaki hem de yakındaki objelere aynı anda odaklanan kamera, her kareye sinen retro hissini günümüz teknolojisiyle harmanlıyor. Ekranın sağ üst köşesinde sık sık beliren “sigara yanıkları”, arka plana yerleştirilen uzay programı ve Nazi deneyleri gibi döneme ait gündem konuları ‘60’lar ambiyansını tamamlıyor.

Film, Alice’ten kuşku duyan genç bir kadınla yaşlı babasının yüreğini ağzına getirerek onlarla dalga geçen oldukça eğlenceli bir sahneyle açılıyor. Ardından sahte medyumla suç ortaklarını tanıyoruz. Alice Zander, kocasını kaybetmenin kederini yaşamakla birlikte, sağlam duruşuyla ailesini ayakta tutan bir kadın. Fakat tutarsızlıkları da yok değil. Bir tarafta kızından hoşlanan genci tehdit ederken, öte tarafta rahip/müdüre kur yapmakta sakınca görmüyor. Lina, annesinin disiplini ve Katolik okulundaki baskıcı ortam karşısında isyankâr davranışlar sergileyen zeki bir genç kız. Dokuz yaşındaki Doris ise saflığı ve oyuncak bebekleri andıran hâliyle şeytani güçlerin kanalı olmaya en büyük aday portresi çiziyor. Ouija eve girdikten sonra olayların yolunda gitmeyeceğini biliyorsunuz ama yönetmen burada işi fazlasıyla ağırdan alıyor. İlk bir saatte gerilim dozunu yavaşça artırarak aksiyonu katmanlandırıyor. Çerçeveye girip çıkan hayaletler, eski evin duvarlarında sinsice dolaşan gölgeler, sadece akı görünen gözler, esrarengiz fısıltılar vb. unsurlarla seyircide tedirginlik oluşturuyor; ancak koltukta zıplatacak ölçüde bir korku salmıyor. Düğüm noktasını içeren son on beş dakikada tansiyon zirve yapsa da öykü iyi bağlanmadığı için final tatmin sağlamıyor.

Gelenek olduğu üzere ABD’de Cadılar Bayramı öncesi gösterime giren “Ölüm Alfabesi: Kötülüğün Başlangıcı”, 2014 çıkışlı selefiyle karşılaştırıldığında senaryosu, yönetimi ve oyunculuklarıyla daha derli toplu ve tek başına ayakta durabilecek bir yapım. Bununla beraber, konusu itibariyle herhangi bir yenilik içermediği gibi türün birçok klişesini de bünyesinde barındırıyor. “The Exorcist”, “The Conjuring”, “The Omen” gibi örneklerle benzer yanlarını nüans farklarıyla dengelemeye çalışıyor. Mebzul miktarda kan veya dehşet umuyorsanız yalnızca tüylerinizin ürperdiğini görünce hüsrana uğrayabileceğinizi de hatırlatalım. Yine de beklentinizi yüksek tutmadığınız takdirde vasatın biraz üstündeki film bir buçuk saatinize değecek bir alternatif olabilir.

18.11.2016   

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.