“Rulet” Yeniden Sahnede

“Rulet” Yeniden Sahnede

Songül Alper

songulalper@zorunlusahne.com

Kosta Kortidis’in yazdığı ve daha önce Devlet Tiyatroları tarafından sahnelenen “Rulet”, bu defa yepyeni bir yorumla 8 Ekim’de seyircisiyle buluştu.

Yönetmenliğini Erdi Yavuz’un yaptığı “Rulet”, Tiyatro Eylül’ün de ilk oyunu. Oyunda Hüseyin Sinan Çelik, Şakir Gergingöz ve Erdi Yavuz rol alıyor.

Oyun, 1943 yılının mart ayında Stalingrad’ın doğu bölgesinde Rus kontrolünde bulunan ve Alman savaş esirlerinin bulunduğu küçük bir tutuk evinde geçer. Alman hücum kıtaları bu sıralarda Stalingrad dolaylarından çarpışarak Berlin’e doğru çekilmeyi sürdürmektedirler. Olayın geçtiği tarih, Almanların Stalingrad’ı bir milyona yakın askerle ısrarla kuşatmak istediği fakat taktik hatalar ve ısrar sonucu kaybetmeye başladığı dönemde geçer. Büyük Nazi rüyası hızla sona doğru sürüklenmektedir. Bu sırada Alman 22. tabur komutanı olan binbaşı ve aynı birlikteki başçavuş, müthiş bir çarpışmadan sonra taburdan sağ kalanlarla kontrollü bir şekilde geri çekilmeye çalışırken bir Rus birliğince pusuya düşürülür ve etrafları çevrilir. Çatışmaya devam eden ve teslim olmayı kabul etmeyen Almanlar neredeyse tüm birliği kaybederler. Çatışma sonunda birkaç subay, binbaşı ve başçavuş yaralı olarak yakalanır, bir onbaşı ve iki er de ağır yaralı olarak kurtarılır. Ağır yaralılar birkaç gün içerisinde hayatlarını kaybederler. Binbaşı ile başçavuş ise iyileşme emareleri gösterirler. Bunun üzerine Rus birlikleri, bu iki askeri kendi kontrollerindeki kafatası tümenine getirip hapseder. Acaba burası gerçekten Rus askerî ceza evi midir?

2017 Oyun Programı:

4 Kasım Cumartesi, Saat: 20:30, Barış Manço Kültür Merkezi

22 Aralık Cuma, Saat: 20:30, Barış Manço Kültür Merkezi

Tiyatro Eylül Rezervasyon – Bilgi Tel: (0535) 267-14-60

02.11.2017

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.