Şehirdeki Hayvanlar: Hayvanlar Şehri “Zootropolis”

Şehirdeki Hayvanlar: Hayvanlar Şehri “Zootropolis”

Cem Patlakcı

cempatlakci@zorunlusahne.com

İnsanlar çok eski çağlardan beri hayvanların etinden, sütünden, derisinden ve kuvvetinden yararlanmışlardır. Hayvanlar yeryüzünün bir parçası olduğu gibi, insanlar da öyledir. İnsanları hayvanlardan ayıran en büyük özellik akıl olmakla birlikte, bir de buna bazı insanların vahşi olmamalarını ekleyebiliriz. Ancak geçmiş ve günümüzde yaşanan soykırımları ve savaşları düşününce hayvanların vahşilik konusunda insanlardan çok gerilerde kaldığını, -Zootopia şehri kadar olamasa da- iyi bir yaşam alanını çoktan hak ettiklerini söyleyebiliriz.

Walt Disney Animation sütüdyolarında hazırlanan “Zootropolis” (Zootopia) filminin yönetmenliğini Byron Howard ve Rich Moore ikilisi üstleniyor. Senaryosu Phil Johnston’a ait olan filmin Türkçe seslendirmesinde kıvrak zekâsı ve hazırcevaplığı ile ün yapan Cem Yılmaz (Nick Wilde), Aysun Topar (Judy Hopps) ve Fatih Özacun (Amir Bogo) gibi isimler yer alırken,  kurnaz tilki Nick’i seslendiren Cem Yılmaz’ın çok isabetli bir seçim olduğu görülüyor.

Filmin başkahramanı Judy Hopps; kafasına koyduğunu yapan, çalışkan, cesur bir tavşandır. Ailesinin tüm ısrarlarına rağmen havuç yetiştiriciliği yapmak istemeyen Hopps, hemcinslerinden farklı olarak hayalindeki işi, yani polis memuru olmayı hedeflemektedir. Bunun için tüm hayvanların bir arada uyum içinde yaşadıkları Zootopia şehrine doğru yola çıkar. Polis memuru olmak için bir hayli küçük bir fiziğe sahip olan Hopps, bu görevi almak için ilk başlarda bayağı zorlanır. Fakat “Hangi türden hayvan olursanız olun, dünyayı daha iyi bir yer yapmaya çalışın.” içgüdüsüyle hareket ederek polis rozetini kapmayı başarır. Göreve başladığı ilk günden itibaren diğer polis memurları tarafından küçük görülür ve kendisine özellikle tehlikesiz görevler verilir. Hopps bu durumdan son derece rahatsız olur ve daha fazla tahammül edemez. Kendisini ispatlamak için şehirdeki asayiş olaylarına müdahale ederek ortalığın biraz karışmasına sebep olur. Bu sırada kurnaz tilki Nick’le tanışır ve kendisini Nick ile beraber tehlikeli bir maceranın içinde bulur.

Bir animasyon filmi için; iyi bir fikir, senaryo, karakterlerin çizimi, ses kalitesi, seslendirme, kamera açıları, gölgelendirmeler, mimikler ve gerçekçi bir mekân olmazsa olmaz detaylardır. Yönetmen, senarist ve teknik kadro bu konuda ne kadar maharetliyse film de o kadar başarılı olur. “Zootropolis”in tüm bunları yerine getirmeye çalıştığını görebiliyoruz.

Zootopia, tüm hayvanların uyum içerisinde yaşadığı bir şehir. İnsanların şehir içerisinde birbirlerine uyum sağlayamaması, yorucu tempo, güvenlik sorunu vs. düşünüldüğünde koca bir şehrin hayvanlara bırakılması fikrinin senarist Phil Johnston’ın aklına boş yere gelmediği muhakkak. Ayrıca bazı hayvanların doğal özelliklerini ön plana çıkarmak için hayvanlara verilen görevlerin tam bir tezat teşkil edecek şekilde seçilmesi, filmi çok daha keyifli hâle getiriyor.

George Orwell’in “Hayvan Çiftliği”nin başkahramanlarından biri olan domuz, kitaptaki ismiyle Koca Reis şöyle der: “Bütün hayvanlar eşittir.” Bu söylem, -bırakın hayvanları- insanlar için bile çok uçuk bir söylemdir. Orwell’in “Ütopya”sı, senarist Phil Johnston’ın “Zootopia”sına ilham kaynağı olmuş mudur, bilinmez. Lâkin ikisinde de hayvanlar üzerinden insanlara bir takım mesajlar verilmek istendiği muhakkak. Orwell’in kitabını dikkatlice okuduğumuzda hayvanlar kullanılarak o dönemdeki baskıcı rejime, adaletsizliklere ve diktatörlüğe nasıl göndermeler yapıldığını fark ederiz.  Bu bakımdan gerek hayvanların insanların yerini aldığı masallar,  gerekse  “Zootropolis” gibi filmler çocukların eğlenmesinden öte, büyüklere bazı dersler vermesi bakımından etkileyici görünüyor.

Sonuç olarak; şık kıyafetleriyle, iki ayakları üzerinde durabilen hayvanların cirit attığı bir şehir düşüncesi sizlere çok yabancı geliyorsa  “Zootropolis” gibi bir şehri izlemeyi ihmal etmeyin diyoruz.

16.06.2016

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.