Uluslararası Antalya Film Festivali’nin Öncü ve Yenilikçi Kimliği Pekişecek

Uluslararası Antalya Film Festivali’nin Öncü ve Yenilikçi Kimliği Pekişecek

Songül Alper

songulalper@zorunlusahne.com

Türkiye’nin ilk ve en köklü film festivali olan Uluslararası Antalya Film Festivali, Türkiye’de festival kültürüne öncülük eden konumunu daha da ileri taşıyarak yoluna devam ediyor.

Uluslararası Antalya Film Festivali’nin basın toplantısı Four Seasons Otel’de gerçekleşti.

Toplantıda, 21-27 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalde sinemaseverleri ve Antalya halkını bekleyen sürprizler ile festivalin öncü ve yenilikçi kimliğini güçlendirmeye yönelik düzenlemelere ilişkin önemli açıklamalar yapıldı.

Türkiye’deki film endüstrisi ile dünya film endüstrisini bir iletişim ve kültür platformu olma misyonuyla bir kez daha buluşturmaya hazırlanan festival, elli dördüncü yılında uluslararası alanda daha fazla ses getirmeyi amaçlıyor.

İki Uluslararası İsim Festival Yönetiminde

Festivalin en önemli yenilikleri arasında artistik direktörlük ve festival danışmanlığı görevlerine getirilen, uluslararası alanda birçok başarıya imza atmış iki önemli isim yer alıyor.

Antalya’yı uluslararası düzeyde “sinema dostu bir şehir” olarak tanıtmayı hedefleyen festivalin artistik direktörlüğünü Avrupa’da pek çok festivalin yönetiminde yer alan ve uluslararası alanda sayısız başarıya imza atmış film yapımcısı Mike Downey, danışmanlığını ise kültür-sanat girişimcisi ve Saraybosna Film Festivali direktörü Mirsad Purivatra üstleniyor.

Festivalin uluslararası alanda bir marka hâline dönüşen ve Avrupa’daki en önemli endüstri etkinliklerinden biri hâline gelen “Antalya Film Forum”un büyüyor ve güçleniyor olması da festivalin bu yılki önemli yeniliklerinden biri.

Türk Yapımlarına Destek Artacak

Türk yapımlarına desteğini artıracak olan forum, iki yüze yakın alanında uzman sinema profesyonelini Türkiye’deki sinema profesyonelleriyle buluşturmayı hedefliyor. “Antalya Film Forum”un direktörlüğünü üç yıldır olduğu gibi bu yıl da uluslararası film projelerine imza atan ve Altın Palmiye ödüllü “Kış Uykusu” filminin yapımcısı olan Zeynep Atakan üstleniyor.

Ulusal ve Uluslararası Yarışma Birleşiyor

Festival ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, festivalde ulusal ve uluslararası yarışmayı birleştireceklerini açıkladı. Festivalde dünya sinemasının ustalarından oluşan bir seçki yer alacak. Bu seçkide olan tüm filmler aynı zamanda Türkiye prömiyerini de yapacak.

Festivalin içeriğinin bu yıl daha zengin ve daha güçlü olduğunu belirten Türel, “Festival, geleneksel kortej ve gala gösterimleriyle Türkiye’deki sinema profesyonellerini ve sinemaseverleri yeniden bir araya getirecek. Galalarda Türkiye’den ve dünyadan en ilgi çeken yapımlar ve bu yapımların yönetmenleri ile oyuncuları yer alacak. Yemek bölümleri ve çocuklar için hazırlanan özel bölümler, Antalya halkını festivalin bir parçası hâline getirme misyonunu bu yıl daha da güçlendirecek.” dedi.

Forum Direktörü Zeynep Atakan ise yaptığı konuşmada forumun üç yılda büyük gelişmeler gösterdiğini ve birçok Türk yapımına ve sinemacıya destek verildiğini vurguladı. Bu yıl forumun daha da büyüyeceğinin altını çizen Atakan, forumda yarışacak filmlere 450 bin lira destek verileceğini açıkladı.

24.07.2017

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.