Unutulmaz Dizi Müzikleri

Unutulmaz Dizi Müzikleri

Emel Kabataş

emelkabatas@zorunlusahne.com

Son yıllarda TV dizilerinin yalnızca melodiden ibaret olan ve gittikçe kısalan introları dikkatinizi çekmiştir. Oysa bundan yirmi ya da otuz sene önce durum farklıydı. O zamanlar diziler için hikâye ile uyumlu sözlere sahip tema şarkıları yapılırdı. Bunlar konu hakkında genel bir fikir vermekle kalmaz; seyirciyi birazdan gireceği komedi, dram, aksiyon ya da gerilim moduna hazırlama işlevi görürdü. Ezberlenmesi kolay sözleri ve insanı bir çırpıda yakalayan besteleri ortak özellikleriydi. Olur olmadık anlarda dilimize takılır, kurtulana kadar bize akla karayı seçtirirlerdi. İşin ilginç tarafı; onları sevmemiz için gerçekten iyi olmak zorunda bile olmamalarıydı. Belki çocukluk günlerimizi, aile sıcaklığını veya özlediğimiz dostları hatırımıza getirirlerdi, kim bilir?

En sevdiğimiz şarkılar sorulduğunda çoğu zaman gözümüzden kaçan bir kategori olsa da hepimizin zihninde yer etmiş dizi müzikleri vardır. Bu hafta geçmişe kısa bir yolculuk yaptık ve üzerinden yıllar geçtiği hâlde unutulmayan dizi müziklerinden on tanesini sizler için derledik. Yaptığımız seçkinin güzel anıları canlandırmasını ve yüzünüze ufak bir tebessüm yerleştirmesini umuyoruz.

  • “Where Everybody Knows Your Name” (Cheers)

1982-1993 yılları arasında yayınlanan “Cheers”, müdavimlerinin deneyimlerini ve hayatlarını birbirleriyle paylaştıkları Cheers adlı barda geçen bir sitcom’du. “Herkesin adınızı bildiği” bu barda keskin ve alaylı nüktelerin yanı sıra samimiyet ve dostluk vardı. Gary Portnoy’un seslendirdiği tema şarkısı, sade ve yumuşak piyano girişinin ardından duyguları kabartan sözleriyle arkadaşlığa yapılan bir saygı duruşuydu adeta.

  • “Charles in Charge” (Charles in Charge)

“Charles İş Başında” (Charles in Charge), çocuk bakıcılığı yapmak ve diğer ev işleriyle ilgilenmek üzere bir ailenin yanına taşınan üniversite öğrencisi Charles’ın iş ve okulu idare edişini konu alıyordu. 1984’ten 1990’a kadar süren dizinin ilk sezon biraz yavaş olan ama daha sonra remikslenen giriş parçasını Shandi Sinnamon söylüyordu. Gece ve gündüzlerimiz ile doğru ve yanlışlarımızdan Charles’ın sorumlu olduğunu ilan eden nakarat ise birçoğumuzun diline dolanıyordu.

  • “Love and Marriage” (Married With Children)

“Evli ve Çocuklu” (Married With Children), bezgin bir ayakkabı satıcısı olan Al Bundy ile parazit ve işe yaramaz ailesinin sefil hayatını konu ediniyordu. Geleneksel Amerikan aile yapısını alaya almasıyla tartışmalara yol açan durum komedisi, 1987-1997 arasında ekranlara geldi. Her bölümden önce Frank Sinatra’dan dinlediğimiz 1955 tarihli “Love and Marriage” ise dizinin mesajına taban tabana zıt sözleriyle “İşte ironi budur!” dedirtiyordu.

  • “Everywhere You Look” (Full House)

1987’de tanıştığımız “Bizim Ev” (Full House), kalabalık bir evde yaşanan gündelik komik olayları anlatıyordu. Başlangıçta dul baba, boy boy sıralanan üç kızı, onlara bakmasına yardımcı olan kayınbiraderi ve çocukluk arkadaşından oluşan ev halkına daha sonra başkaları da katılıyordu. 1995’te ekranlara veda eden dizinin farklı sezonlarında değişik kısımlarını duyduğumuz sevgi dolu “Everywhere You Look” parçasını Jesse Frederick yorumluyordu.

  • “Yo Home To Bel-Air” (The Fresh Prince of Bel-Air)

Ünlü rapper Will Smith’in alter-egosu için çekilen “The Fresh Prince of Bel-Air”, küçük bir sokak kavgasına karışınca korkuya kapılan annesi tarafından Bel-Air’de yaşayan akrabalarının yanına gönderilen zeki bir gencin yaşadıklarını anlatıyordu. Amaç; onu olgunlaştırıp saygın biri yapmaktı ama prensimizin başka planları vardı. 1990’dan 1996’ya kadar süren dizi için DJ Jazzy Jeff ile birlikte yaptığı şarkıda ise seyirciye hikâyenin geniş bir özetini veriyordu.

  • “I’ll Be There For You” (Friends)

1994’te başlayan ve gösterildiği on sezonda bir fenomene dönüşen “Friends”, yirmili yaşlardaki altı New York’lu arkadaşın iş ve aşk yaşamlarını merkeze alan bir dostluk öyküsüydü. Pop rock ikilisi “The Rembrandts”a ait olan tema müziği, gönüllerde ayrı bir yeri olan dizinin kendisi kadar sevildi. Orta Amerika tarzı soft rock şarkısı, özellikle gitar riffleriyle efsanevî “The Beatles” grubundan izler taşıyordu.

  • “Searchin’ My Soul” (Ally McBeal)

Hayatta başarıyı ve aşkı arayan genç ve bekâr bir avukat ile çalıştığı hukuk bürosundaki birbirinden ilginç tiplerin etrafında dönen “Ally McBeal”, 1997’de başlayıp 2002’ye kadar devam etti. Müzikle oldukça içli dışlı olan bu dram-komedide duyduğumuz şarkıların çoğu, tıpkı jenerikteki “Searchin’ My Soul” gibi, aynı zamanda dizide düzenli bir rolü olan Vonda Shepard’a aitti. Şarkı her ne kadar diziyle özdeşleşse ve onunla hit olsa da ortaya çıkış tarihi 1990’ların başıydı.

  • “Woke Up This Morning” (The Sopranos)

1999-2007 arasında beğeniyle izlenen “The Sopranos”, odağına İtalyan asıllı New Jersey’li bir mafya patronunun kişisel ve profesyonel yaşamını yerleştiriyordu. İngiliz grup Alabama 3’nin “Woke Up This Morning” adlı şarkısı aslında dizi için yapılmamıştı ama ondan daha uygunu bulunamazdı. Hızlı ritmiyle gerilimli mafya yaşantısını mükemmel yansıtan şarkı, elektronik müzik ve blues gibi farklı tarzların bir başarılı kombinasyonuydu.

  • “Boss of Me” (Malcolm in the Middle)

Sıradan görünen sıra dışı bir ailenin başından geçen eğlenceli olayları üstün zekâlı ortanca oğlun gözünden izlediğimiz “Malcolm in the Middle”, seyirciyi 2000 yılından 2006’ya kadar kahkahaya boğdu. Introdaki hızlı parçanın adı “Boss of Me” idi ve alternatif rock grubu They Might Be Giants’a aitti. İkili daha önce başka diziler için de stüdyoya girmişti ama onlara hem şöhret hem de bir Grammy ödülü kazandıran, bu aile komedisi için yazdıkları parça oldu.

  • “Superman” (Scrubs)

Hastane dramlarına alışık olan TV izleyicisi, 2001 yılında bir hastane komedisi olan “Scrubs” ile tanıştı. Dokuz sezon ekranda kalan dizi, renkli bir hayal dünyasına sahip çiçeği burnunda doktor J.D. ile kendisi kadar garip meslektaşlarının çevresinde dönüyordu. Yalnızca on iki saniye süren jenerikte duyduğumuz Lazlo Bane şarkısı “Superman”, “her şeyi tek başına yapamayan” milyonların duygularına tercüman oluyordu.

18.10.2016

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.