Zirvenin Yeni İsmi: Kalbimdeki Deniz

Zirvenin Yeni İsmi: Kalbimdeki Deniz

Dilek Kabataş

dilekkabatas@zorunlusahne.com

Fox TV’nin yeni dizisi “Kalbimdeki Deniz”, ekranlara geldiği ilk bölümden itibaren zirveye yerleşti. Senaryosunu Funda Çetin’in yazdığı, yapımcılığını Yaşar İrvül ile Efe İrvül’ün üstlendiği dizinin yönetmen koltuğunda Aysun Akyüz oturuyor. Başrollerde Özge Özberk, Kutsi ve Hakan Eratik yer alırken Devin Özgür Çınar, Yeşim Ceren Bozoğlu, Hakan Vanlı, Hazal Adıyaman ve Sebahat Kumaş gibi başarılı oyuncular da onlara eşlik ediyor.

Hikâyesini hangi durumda olursa olsun umudu yitirmemek gerektiği hakikati üzerine bina eden dizide; rüya gibi bir hayat yaşarken kocası hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolan, iki çocuğu ve yaşlı babası ile tek kuruşsuz ortada kalan Deniz’in yeni bir hayat kurma mücadelesi anlatılıyor.

Mutlu hayatını eşinin ihaneti ve en yakın dostunun oyunlarının yıktığından habersiz, eşi için endişelenen, yüzüne karşı kıskançlığını gizleyemeyen Hülya’yı en iyi arkadaşı sayan ve arkadaşlığını sorgulamayan Deniz, izleyiciye zaman zaman “Bu kadar da saflık olmaz!” dedirtiyor. Ama biliyoruz ki düşmanına karşı gardını alan insan, maalesef asıl darbeyi kendini en güvende hissettiği eşinden, dostundan yiyor. Hikâyenin temelini ve ilerlemesini sağlayan Deniz-Hülya dostluğu ve Hülya’nın Deniz’e haset ederek arkasından çevirdiği oyunlar bu gerçekten besleniyor.

Dizi, orijinal bir hikâyesi olmamakla birlikte, ihanet eden adamı mazur ve mağdur göstermek yerine geride kalan eş ve çocukların dramına odaklanıyor. Hem Deniz’in hem de çevresindeki farklı karakterlere sahip kadınların yaşadıklarını konu ederek kadın sorunlarını ele alırken, kadınlar arasındaki rekabet ve kıskançlığın onlara neler yaptırabileceğini de gözler önüne seriyor.

Senaryo, töreden aşka, ihanetten mahalle hayatına ve asi ergenlere kadar birçok klişeyi başarıyla harmanlıyor ve birbirinden ilginç karakterleriyle kendi üslûbunu oluşturuyor. Toplumun dul kadınlara bakışını, mahalle baskısını, aldatılan, saldırıya hatta tecavüze uğrayan kadını suçlayacak bahaneler bulunmasını ve önyargılarımızı sorgulatıp kadına yönelik her türlü şiddete dikkat çekiyor. Derdini anlatırken ajitasyona düşmüyor, dramın dozunu izleyiciyi bunaltmayacak şekilde ayarlıyor. Töreden kaçan Diyar’ı himayesine alan, sokakta kalan Deniz ve ailesine evini açan, yaşadığı her sorunda Deniz’e destek olan, çocukların sorunları ile ilgilenen Mirat karakteriyle de duyarlı olunursa kadın sorunlarının çözülebileceği mesajını veriyor.

Dizinin bir başka olumlu yanı; oyuncuların başarılı performansları. Özellikle saf ve iyi yürekli Deniz rolünde Özge Özberk, yardımsever Mirat’ı canlandıran Kutsi, iki yüzlü dost Hülya karakteriyle Devin Özgür Çınar ve şeytana bile pabucunu ters giydiren, dedikoducu Fikriye’ye hayat veren Yeşim Ceren Bozoğlu mükemmel oyunculukları ile “Kalbimdeki Deniz”in zirveye yerleşmesinde büyük paya sahipler.

Şu ana kadar izlediğimiz bölümler, cebindeki son parayı bir dolandırıcıya kaptırarak ailesiyle Mirat’ın evine sığınan Deniz’in hayatını düzene koyma çabaları ve Mirat’ın Deniz’e olan ilgisini ve desteğini kıskanan Hülya, Fikriye ve Diyar’ın entrikaları ile ilerledi. Mirat-Deniz aşkının, Ece ile Mustafa arasındaki yakınlaşmanın, Deniz’le Hülya’nın dostluğunun sarsılacağının, kuzeniyle gizli gizli konuşan Diyar’ın yakın zamanda ağabeyleriyle başının belaya gireceğinin ve Alihan’ın ailesine döneceğinin ise sinyalleri verildi.

İlerleyen haftalarda neler olacağı bilinmez ama reytingler izleyicinin “Kalbimdeki Deniz”i sevdiğini gösteriyor. Tutturulan başarılı çizgi devam ettirilir ve öykü Deniz ile Mirat’ın aşkına ve birbirleriyle kavuşmalarına indirgenmezse uzunca bir süre de öyle kalacak gibi görünüyor.

19.11.2016

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.